MailPoet - MP2 - en to pt_PT translation catalogue (1236 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
pt_PT: %1$s email(s) programados.

en:  %1$s subscriber has been deleted.
pt_PT: O subscritor %1$s foi eliminado.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
pt_PT: %1$s subscritores foram eliminados.

en: "%2$s" imported from %1$s
pt_PT: "%2$s" importados de %1$s

en: "Read more" text
pt_PT: Texto "Ler mais"

en: "View in browser"
pt_PT: "Ver no browser/navegador"

en: %1$s day | %1$s days
pt_PT[0]: %1$s dia
pt_PT[1]: %1$s dias

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
pt_PT: %1$s emails constam mais do que uma vez no seu ficheiro: %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
pt_PT: %1$s emails inválidos: %2$s.

en: %1$s emails every %2$s
pt_PT: %1$s emails enviados a cada %2$s

en: %1$s hour | %1$s hours
pt_PT[0]: %1$s hora
pt_PT[1]: %1$s horas

en: %1$s minute | %1$s minutes
pt_PT[0]: %1$s minuto
pt_PT[1]: %1$s minutos

en: %1$s out of %2$s sent.
pt_PT: %1$s de %2$s enviadas.

en: %1$s second | %1$s seconds
pt_PT[0]: %1$s segundo
pt_PT[1]: %1$s segundos

en: %1$s subscriber has been added to "%2$s".
pt_PT: O subscritor %1$s foi adicionado a "%2$s".

en: %1$s subscriber has been confirmed.
pt_PT: O subscritor %1$s foi confirmado.

en: %1$s subscriber has been moved to "%2$s".
pt_PT: O subscritor %1$s foi movido para "%2$s".

en: %1$s subscriber has been removed from "%2$s".
pt_PT: O subscritor %1$s foi removido de "%2$s".

en: %1$s subscriber has been removed from all existing lists.
pt_PT: O subscritor %1$s foi removido de todas as listas existentes.

en: %1$s subscribers added to %2$s.
pt_PT: %1$s subscritores foram adicionados a %2$s.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
pt_PT: %1$s subscritores foram adicionados a "%2$s".

en: %1$s subscribers have been confirmed.
pt_PT: %1$s subscritores foram confirmados.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
pt_PT: %1$s subscritores foram movidos para "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
pt_PT: %1$s subscritores foram removidos de "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
pt_PT: %1$s subscritores foram removidos de todas as listas existentes.

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
pt_PT: %1$s subscritores exportados. Aceda [link]aqui[/link] ao ficheiro exportado.

en: %1$s week | %1$s weeks
pt_PT[0]: %1$s semana
pt_PT[1]: %1$s semanas

en: %1$s year | %1$s years
pt_PT[0]: %1$s ano
pt_PT[1]: %1$s anos

en: %1$s's import list
pt_PT: %1$s's lista importada

en: %1$sth
pt_PT: %1$sº

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
pt_PT: %d ficheiro(s) foram carregados com sucesso.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pt_PT: %s excede o tamanho máximo do carregamento multificheiro no seu navegador.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pt_PT: %s excede o tamanho máximo que é permitido carregar neste site.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
pt_PT: %sPara editar%s, passe com o rato para revelar o botão de edição.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pt_PT: Falhou ao carregar &#8220;%s&#8221;.

en: &lt; Prev
pt_PT: &lt; anterior

en: (%1$s votes)
pt_PT: (%1$s votos)

en: , %1$s of which were %2$s
pt_PT: , %1$s dos quais foram %2$s

en: ... or duplicate one below to copy its design.
pt_PT: ... ou duplicar uma destas para copiar o design.

en: 1 line | %d lines
pt_PT[0]: 1 linha
pt_PT[1]: %d linhas

en: 1st
pt_PT: primeira

en: 2nd
pt_PT: segunda

en: 3rd
pt_PT: terceira

en: 5 Minute User Guide
pt_PT: Guia de Utilizador de 5 Minutos

en: 80,000 Users Can’t Be Wrong
pt_PT: 80.000 utilizadores não podem estar errados

en: << Back
pt_PT: << anterior

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
pt_PT: O novíssimo MailPoet. Que comece a diversão!

en: A New But Familiar Experience
pt_PT: Uma experiência nova e familiar

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
pt_PT: Os seus clientes possuem a opção de assinar a sua newsletter enquanto compram na sua loja virtual.

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
pt_PT: Foi criada uma nova lista "%1$s" a partir deste segmento.

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
pt_PT: O subscritor é direccionado para uma página da sua escolha após clicar no link de cancelamento de subscrição no rodapé da newsletter.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
pt_PT: Já existe um tema chamado %1$s. Para substituir um tema existente, marque a caixa de opção ao carregar o tema.

en: A well designed plugin for a simple idea.
pt_PT: Um plugin bem desenvolvido para uma ideia simples.

en: API Key
pt_PT: Chave de API

en: Action Required
pt_PT: Acção necessária.

en: Actions will be executed after %1$s messages
pt_PT: As acções serão executadas após %1$s mensagens

en: Activate
pt_PT: Activar

en: Activate MailPoet Premium Version
pt_PT: Activar a versão Premium do MailPoet

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
pt_PT: Activar se as suas portas SMTP estiverem bloqueadas.

en: Activate now
pt_PT: Activar agora

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add / Edit group of posts
pt_PT: Adicionar/editar grupo de conteúdos

en: Add Images
pt_PT: Adicionar Imagens

en: Add Link & Alternative text
pt_PT: Adicionar ligação e texto alternativo

en: Add List
pt_PT: Adicionar lista

en: Add New Field
pt_PT: Adicionar Novo Campo

en: Add Subscriber
pt_PT: Adicionar subscritor

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
pt_PT: Adicione uma caixa de selecção aos seus formulários, e escolha quais as listas a que cada utilizador é adicionado.

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
pt_PT: Adicione uma caixa de selecção à página de checkout para os seus clientes subscreverem as suas newsletters criadas com o MailPoet.

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
pt_PT: Adicione uma caixa de selecção ao formulário de registo deste plugin para que os novos utilizadores tenham a opção de escolher a lista a que querem subscrever.

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
pt_PT: Adicione um link ao rodapé de todas as suas newsletters, para que os subscritores possam editar os seus perfis e listas. [link]Veja a sua própria página de subscritor.[/link]

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
pt_PT: Adicione um novo campo aos seus formulários para que os seus visitantes possam subscrever às suas newsletters criadas com o MailPoet.

en: Add item
pt_PT: Adicionar item

en: Add link / Alternative text
pt_PT: Adicionar ligação/texto alternativo

en: Add list
pt_PT: Adicionar lista

en: Add more themes
pt_PT: Adicionar mais temas

en: Add new field
pt_PT: Adicionar novo campo

en: Add to list
pt_PT: Adicionar à lista

en: Added
pt_PT: Adicionado

en: Address:
pt_PT: Endereço:

en: After submit...
pt_PT: Após submeter...

en: Align center
pt_PT: Alinhar ao centro

en: Align left
pt_PT: Alinhar à esquerda

en: Align right
pt_PT: Alinhar à direita

en: All
pt_PT: Tudo

en: All %1$s subscribers are selected.
pt_PT: Todos os %1$s subscritores estão seleccionados.

en: All New Interface
pt_PT: Interface completamente renovada

en: All Newsletters
pt_PT: Todas as newsletters

en: All Sent
pt_PT: Tudo enviado

en: All subscribers on this page are selected.
pt_PT: Todos os subscritores nesta página estão seleccionados.

en: All-New MailPoet Sending Service
pt_PT: Novo serviço de envios do MailPoet

en: Allow HTML edits
pt_PT: Permitir edições HTML

en: Allow site admins to change the sending method
pt_PT: Permitir que os administradores do site alterem o método de envio

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
pt_PT: Permitir que os administradores do site possam desactivar a Confirmação de Inscrição

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
pt_PT: Permitir que os utilizadores que se registem no site possam subscrever a uma lista à sua escolha.

en: Allowed Files
pt_PT: Ficheiros permitidos

en: Alphanumerical
pt_PT: Alfanumérico

en: Already paid?
pt_PT: Já pagou?

en: Alternative text:
pt_PT: Texto alternativo:

en: Alternatively, try the demo (new tab).
pt_PT: Em alternativa, experimente a demonstração (novo separador).

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pt_PT: Ocorreu um erro a carregar. Tente de novo mais tarde.

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
pt_PT: Ocorreu um erro. [link]Ver mais detalhes.[/link]

en: And taxonomies as well...
pt_PT: E também taxonomias...

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: April
pt_PT: Abril

en: Archive page shortcode
pt_PT: Código ("shortcode") da página de arquivo

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
pt_PT: Tem certeza que escolheu a porta correta? Deixe em branco se não souber

en: Are you sure you want to delete this custom field?
pt_PT: Tem certeza que deseja excluir este campo personalizado?

en: Are you sure you want to delete this form?
pt_PT: Tem a certeza que deseja eliminar este formulário?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
pt_PT: De certeza que quer ignorar os %1$s subscritores da lista %2$s?

en: Ask for:
pt_PT: Pedir:

en: August
pt_PT: Agosto

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: Author:
pt_PT: Autor:

en: Auto Newsletters
pt_PT: Newsletters automáticas

en: Automatic latest content
pt_PT: Últimos artigos automáticos

en: Automatic newsletter
pt_PT: Newsletter automática

en: Automatically add paragraphs
pt_PT: Adicionar parágrafos automaticamente

en: Automatically sent...
pt_PT: Enviado automaticamente...

en: Average rating: %1$s
pt_PT: Classificação média: %1$s

en: Back
pt_PT: Anterior

en: Back to lists
pt_PT: Voltar às listas

en: Back to selection
pt_PT: Voltar à seleção

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background color with alternate
pt_PT: Cor de fundo com alternativa

en: Batch insert options
pt_PT: Opções de inserção em lote

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
pt_PT: Seja criativo! É a primeira coisa que os subscritores verão. Tente-os a abrir o seu email.

en: Blocked IP
pt_PT: IP bloqueado

en: Bookmarks Selection
pt_PT: Selecção de redes sociais

en: Bounce
pt_PT: Rejeitado

en: Bounce Email
pt_PT: Email devolvido

en: Bounce Handling
pt_PT: Gestão de devoluções

en: Bounce handling connection test
pt_PT: A testar ligação da gestão de devoluções

en: Bounce handling processing
pt_PT: A processar a gestão de devoluções

en: Bounced
pt_PT: Devolvido

en: Bulk Actions
pt_PT: Acções por lotes

en: Button label:
pt_PT: Texto no botão:

en: CSV file
pt_PT: Ficheiro CSV

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
pt_PT: Pode confirmar que esta coluna corresponde a este campo?

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
pt_PT: Impossível aceder ao ficheiro CSV. Verifique as permissões de acesso à pasta "%1$s"

en: Categories and tags
pt_PT: Categorias e etiquetas

en: Categories:
pt_PT: Categorias:

en: Change log
pt_PT: Log de actualizações

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
pt_PT: Altere o conteúdo do rodapé na página de %1$sDefinições%2$s do MailPoet.

en: Check again what you're trying to import.
pt_PT: Verifique novamente o que está a tentar importar.

en: Check this box if you want transparency
pt_PT: Marque esta caixa se quer transparência

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
pt_PT: Veja na sua caixa de correio como confirmar a subscrição.

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
pt_PT: Enviámos-lhe um e-mail! Veja na sua caixa de correio ou na pasta de spam como confirmar a sua subscrição.

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de selecção

en: Checking license
pt_PT: A verificar licença

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
pt_PT: O seu plugin MailPoet Newsletter

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
pt_PT: Escolhe um nome de REMETENTE e o endereço de email para notificações de emails.

en: Choose a list
pt_PT: Escolha uma lista

en: Clear selection
pt_PT: Limpar seleção

en: Click here to add a title or text.
pt_PT: Clique para adicionar um título ou texto.

en: Click here to subscribe
pt_PT: Clique para subscrever

en: Click here to unsubscribe
pt_PT: Clique aqui para cancelar a subscrição

en: Click here to view media.
pt_PT: Clique para ver media.

en: Clicked
pt_PT: Clicado

en: Clicked on
pt_PT: Clicado em

en: Clicks
pt_PT: Cliques

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Comparison table of both versions
pt_PT: Tabela comparativa das duas versões

en: Configuration and Permissions
pt_PT: Configuração e permissões

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
pt_PT: Configure os parâmetros SPF e DKIM para cada site.

en: Configure each site manually
pt_PT: Configurar cada site manualmente

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
pt_PT: Configure o seu DNS adicionado a chave/valor de registo em TXT como demonstrado abaixo.

en: Confirm Reinstallation
pt_PT: Confirmar reinstalação

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
pt_PT: Confirma a activação do Plugin MailPoet Premium?

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
pt_PT: Confirma a instalação do Plugin MailPoet Premium?

en: Confirm unconfirmed subscribers
pt_PT: Confirmar subscritores não confirmados

en: Confirm your subscription to %1$s
pt_PT: Confirme a subscrição de %1$s

en: Confirmation page
pt_PT: Página de confirmação

en: Conflict
pt_PT: Conflito

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
pt_PT: Parabéns, a sua licença Premium está activada. Um último passo...

en: Contact Support
pt_PT: Contacte o suporte

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
pt_PT: Contacte o administrador para corrigir. A configuração deveria ser possível.

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy of
pt_PT: Cópia de

en: Copy paste in a text box
pt_PT: Copiar e colar em caixa de texto

en: Create a new email
pt_PT: Criar um novo email

en: Create a new form
pt_PT: Criar novo formulário

en: Create a new list
pt_PT: Criar nova lista

en: Create and send newsletters or automated emails. Capture subscribers with a widget. Import and manage your lists. This version is being replaced by MailPoet 3. Support offered to Premium customers only. Updates are limited to security issues.
pt_PT: Crie e envie newsletters ou emails automatizados. Capture novos subscritores com um widget. Importe e faça a gestão das suas listas. Esta versão está a ser substituída pelo MailPoet 3. Suporte apenas para utilizadores Premium. As actualizações estão limitadas a problemas de segurança.

en: Create and send newsletters. Import and manage your lists. Add subscription forms in widgets, articles and pages. MailPoet (formerly Wysija) is a freemium plugin updated regularly with new features.
pt_PT: Crie e envie newsletters. Importe e configure as suas listas. Adicione formulários de inscrição em widgets, artigos e páginas. O MailPoet (que antes se chamava Wysija) é um plugin freemium actualizado regularmente com novas funcionalidades.

en: Created on
pt_PT: Criado em

en: Crunching&hellip;
pt_PT: A processar&hellip;

en: Curious but not ready to make the switch? MailPoet 3 installs as a separate plugin so you can use both versions at the same time since they don’t conflict with each other. So you can install and try MailPoet 3, see what it’s like, and keep your archive and stats in MailPoet 2.
pt_PT: Tem curiosidade mas ainda não está pronto para mudar? O MailPoet 3 é instalado como um plugin separado, pode usar ambas as versões ao mesmo tempo sem conflitos. Pode instalar e experimentar o MailPoet 3, ver como funciona, mantendo o seu arquivo e estatísticas no MailPoet 2.

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
pt_PT: Dia actual do mês em número ordinal, ex: 1º, 2º, 3º, etc.

en: Current day of the month number
pt_PT: Dia actual do número de mês

en: Current month number
pt_PT: Número do mês actual

en: Currently viewing
pt_PT: A ver actualmente

en: Custom Fields
pt_PT: Campos Personalizados

en: Custom dates
pt_PT: Datas personalizadas

en: Custom horizontal line
pt_PT: Linha horizontal personalizada

en: Daily summary of emails sent
pt_PT: Relatório diário de emails enviados

en: Date
pt_PT: Data

en: Date created
pt_PT: Data de criação

en: Date sent
pt_PT: Data de envio

en: Day
pt_PT: Diariamente

en: Debug mode
pt_PT: Modo de depuração

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
pt_PT: Decida quais os emails que um novo cliente recebe automaticamente, baseado no produto que comprou. 
    Este é um add-on Premiun para o plugin WooCommerce.

en: Default style saved.
pt_PT: Estilo por defeito gravado.

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Delete field
pt_PT: Eliminar campo

en: Delete image for all newsletters?
pt_PT: Eliminar imagem para todas as newsletters?

en: Delete subscribers
pt_PT: Eliminar subscritores

en: Delete these newsletters for ever?
pt_PT: Eliminar permanentemente estas newsletters?

en: Delete these subscribers forever?
pt_PT: Eliminar permanentemente estes subscritores?

en: Delete this newsletter for ever?
pt_PT: Eliminar permanentemente esta newsletter?

en: Delete this subscriber forever?
pt_PT: Eliminar permanentemente este subscritor?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
pt_PT: Eliminar uma lista não elimina os subscritores.

en: Delivery method
pt_PT: Método de envio

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Details & PSD
pt_PT: Detalhes e PSD

en: Device
pt_PT: Dispositivo

en: Did these subscribers ask to be in your list?
pt_PT: Estes subscritores pediram para estar na sua lista?

en: Did we mention 80,000 users have already made the switch…? If you like using MailPoet 2, keep it—we’re maintaining it for security so you’ll always be safe. Just know that when you switch to MailPoet 3, you’ll enjoy regular updates, new features, and improvements into the future.
pt_PT: Já dissemos que 80.000 utilizadores fizeram a mudança...? Se gostar de usar o MailPoet 2, pode continuar, iremos fazendo algumas actualizações para que esteja sempre em segurança. Saiba que ao mudar para o MailPoet 3 irá beneficiar de actualizações frequentes, novas funcionalidades e melhoramentos.

en: Did you know we rebuilt MailPoet to help you send even better emails? Start using MailPoet 3 today!
pt_PT: Sabe que recriámos o MailPoet para ajudar a que envie emails ainda melhores? Comece hoje mesmo a usar o MailPoet 3!

en: Dismiss
pt_PT: Descartar

en: Display and insert options
pt_PT: Mostrar e inserir opções

en: Display label within input:
pt_PT: Mostrar etiqueta dentro do campo:

en: Display labels in inputs
pt_PT: Mostrar texto nos inputs

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
pt_PT: Problemas de visualização? [link]Veja esta newsletter no seu browser.[/link]

en: Display...
pt_PT: Mostrar…

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
pt_PT: Aparece no topo das suas newsletters. Não se esqueça de incluir a tag de link, ie: [link]O link[/link]

en: Divider
pt_PT: Divisória

en: Divider Selection
pt_PT: Seleção de divisórias

en: Dividers Selection
pt_PT: Selecção de divisórias

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
pt_PT: Não compare como um campo de data se a maioria das linhas desta coluna retornam o mesmo erro.

en: Do or do not. There is no try.
pt_PT: Faça ou não faça. “Tentar” não existe.

en: Do you want to install that version?
pt_PT: Deseja instalar esta versão?

en: Domain
pt_PT: Domínio

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
pt_PT: Não se esqueça de incluir: <br><br>[activation_link]Confirme a sua subscrição[/activation_link]. <br><br>Opcional: [lists_to_confirm].

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
pt_PT: Não encontra o add-on que procura? <a href="%s">Submeta-o</a> no nosso formulário de contacto.

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
pt_PT: Não enviar a actuais subscritores, só a futuros.

en: Don't wait & send right now.
pt_PT: Não esperar, enviar já.

en: Done
pt_PT: Feito

en: Download
pt_PT: Descarregar

en: Download MailPoet 3 now
pt_PT: Descarregar agora o MailPoet 3

en: Download as .zip
pt_PT: Descarregar como .zip

en: Download original Photoshop file
pt_PT: Descarregar ficheiro Photoshop original

en: Download the Premium plugin.
pt_PT: Faça o download do plugin Premium

en: Downloads: %1$s
pt_PT: Descarregamentos: %1$s

en: Draft
pt_PT: Rascunho

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
pt_PT: Arraste e largue %1$stexto, artigos, divisores.%2$s Olhe para a direita!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
pt_PT: Arraste os módulos abaixo para a newsletter.

en: Drop files here
pt_PT: Largar ficheiros aqui

en: Drop your footer image here.
pt_PT: Largue a imagem do rodapé aqui.

en: Drop your logo in this header.
pt_PT: Largue o logótipo neste cabeçalho.

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Easy to Switch
pt_PT: Fácil de mudar

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Automatic latest content
pt_PT: Editar Últimos artigos automáticos

en: Edit Lists
pt_PT: Editar listas

en: Edit custom field
pt_PT: Editar campo customizado

en: Edit display
pt_PT: Editar modo de exibição

en: Edit field
pt_PT: Editar campo

en: Edit form
pt_PT: Editar formulário

en: Edit lists
pt_PT: Editar lsitas

en: Edit name
pt_PT: Editar nome

en: Edit subscription page link
pt_PT: Link da página de edição da subscrição

en: Edit text
pt_PT: Editar texto

en: Edit your subscriber profile: %1$s
pt_PT: Edite o seu perfil de subscritor: %1$s

en: Edit your subscription
pt_PT: Editar a sua subscrição

en: Editing list %1$s
pt_PT: A editar lista %1$s

en: Element has been deleted.
pt_PT: O elemento foi apagado.

en: Elements deleted
pt_PT: Elementos apagados

en: Email %1$s already exists.
pt_PT: O Email %1$s já existe.

en: Email Address
pt_PT: Endereço de Email

en: Email Status
pt_PT: Estado do email

en: Email cannot be changed. Please subscribe again.
pt_PT: O email não pode ser alterado. Por favor, subscreva de novo.

en: Email content
pt_PT: Conteúdo do email

en: Email notifications
pt_PT: Notificações por email

en: Email subject
pt_PT: Assunto do email

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
pt_PT: Email a enviar a %1$s às %2$s

en: Enable MailPoet's Cron
pt_PT: Activar o cron do MailPoet

en: Enable reCAPTCHA
pt_PT: Activar reCAPTCHA

en: Enable signup confirmation
pt_PT: Activar confirmação de subscrição

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
pt_PT: Active para ver os erros do MailPoet. Os nossos serviços poderão pedir-lhe que active esta opção se solicitar ajuda.

en: Enabled
pt_PT: Activo

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
pt_PT: Forçar o envio de todos os sites por um endereço de email REMETENTE único. Terá de configurar o Automated Bounce Handling (Premium), SPF e DKIM apenas uma vez.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
pt_PT: Introduza os emails de quem deve receber todas as notificações (separados por vírgulas)

en: Error Saving newsletter...
pt_PT: Erro ao guardar newsletter...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
pt_PT: Erro a enviar mensagem <b><i>%s</i></b> para <b><i>%s</i></b>

en: Error Validating the fields
pt_PT: Erro de validação dos campos

en: Error matching date.
pt_PT: Ocorreu um erro ao comparar as datas.

en: Error when inserting emails.
pt_PT: Erro a inserir emails.

en: Error when inserting list.
pt_PT: Erro a inserir lista.

en: Excel for Windows
pt_PT: Excel para Windows

en: Exit popup will appear when your cursor leaves the window.
pt_PT: O popup irá aparecer quando o cursor deixar a janela.

en: Exit popups are not only "in vogue", they are provably increasing conversions and therefore boost marketing, signups and sales. wBounce displays an inline popup before the user leaves your site.
pt_PT: Os popups de saída não só estão "na moda" como estão a aumentar as conversões, dando um boost no marketing, registos e vendas. wBounce coloca um popup antes do utilizador sair do seu site.

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export Subscribers
pt_PT: Exportar subscritores

en: Export confirmed subscribers only
pt_PT: Exportar apenas os subscritores confirmados

en: Export to CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Exporting %1$s subscribers
pt_PT: A exportar %1$s  subscritores

en: Extended functionalities to the free version.
pt_PT: Funcionalidades adicionais às da versão gratuita.

en: FROM email address for sites using this method
pt_PT: Endereço de email REMETENTE para todos os sites que usam este método

en: Failed Permanently
pt_PT: Falhou permanentemente

en: Failed Send
pt_PT: Envio Falhado

en: Features Built for Tomorrow
pt_PT: Funcionalidades a pensar no futuro

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
pt_PT: O campo "%1$s" é necessário na tabela "%2$s".

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
pt_PT: O campo "%1$s" tem de ser um email válido.

en: Field's name:
pt_PT: Nome do campo:

en: File canceled.
pt_PT: Ficheiro cancelado.

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Filter by status
pt_PT: Filtrar por estado

en: Filter by type
pt_PT: Filtrar por tipo

en: Final step: last details
pt_PT: Passo final: últimos detalhes

en: First Name
pt_PT: Primeiro Nome

en: First name
pt_PT: Nome

en: First step: main details
pt_PT: Primeiro passo: detalhes principais

en: Footer
pt_PT: Rodapé

en: Footer background
pt_PT: Fundo do rodapé

en: Footer text
pt_PT: Texto de rodapé

en: For a limited time only, pay just $50 for MailPoet Premium (usually $99 a year for one site!)
pt_PT: Por tempo limitado, pague apenas $50 pelo MailPoet Premium (normalmente $99 por ano para um site!)

en: For your own use and never shown to your subscribers.
pt_PT: Para seu próprio uso. Nunca será visível pelos seus subscritores.

en: Format
pt_PT: Formato

en: Free
pt_PT: Grátis

en: Friday
pt_PT: Sexta-Feira

en: From
pt_PT: De

en: Full name of current day
pt_PT: Nome completo do dia actual

en: Full name of current month
pt_PT: Nome completo do mês actual

en: GDPR Compliant
pt_PT: Em conformidade com o RGPD

en: Geeky Options
pt_PT: Mais opções

en: Get Help!
pt_PT: Obter ajuda!

en: Get Premium now
pt_PT: Obter versão Premium

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
pt_PT: Adira ao [link]MailPoet Premium[/link] para ver a ligação.

en: Get all MS users
pt_PT: Obter todos os utilizadores MS

en: Go Premium!
pt_PT: Obter versão premium!

en: Got a sales question? [link]Get in touch[/link]
pt_PT: Tem dúvidas sobre compras? [link]Entre em contacto[/link].

en: Great, you'll never hear from us again!
pt_PT: Concluído, vai deixar de receber notícias nossas!

en: HTTP error.
pt_PT: Erro HTTP.

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Header background
pt_PT: Fundo do cabeçalho

en: Heading 1
pt_PT: Título 1

en: Heading 2
pt_PT: Título 2

en: Heading 3
pt_PT: Título 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
pt_PT: Olá!
    
    Parabéns, subscreveu o nosso site.
    Para activar a subscrição, siga a ligação abaixo: 
    
    [activation_link]Clique para confirmar a subscrição.[/activation_link]
    
    Obrigado!

en: Here is the list of bounced emails.
pt_PT: Aqui tem a lista de emails devolvidos.

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
pt_PT: Olá! %1$s tem uma actualização (versão %2$s), <a href="%3$s">clique aqui para actualizar</a>.

en: Hey! We have a quick question for you:
pt_PT: Olá! Temos uma pergunta rápida para fazer:

en: Hide
pt_PT: Esconder

en: Hide display options
pt_PT: Esconder opções de apresentação

en: Hide this message
pt_PT: Esconda esta mensagem

en: Hide!
pt_PT: Esconder!

en: Horizontal line
pt_PT: Linha horizontal

en: How about a new list?
pt_PT: E que tal uma nova lista?

en: How do you want to import?
pt_PT: Como deseja importar?

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just subscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
pt_PT: Olá,
    
    O utilizador %1$s subscreveu à sua lista '%2$s'
    
    Obrigado,
    
    O plugin MailPoet

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just unsubscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
pt_PT: Olá,
    
    O utilizador %1$s cancelou a subscrição da sua lista '%2$s'
    
    Obrigado,
    
    O plugin MailPoet

en: Hurry, this one-time offer is only valid until 30 November.
pt_PT: Não perca, esta oferta é válida até 30 de Novembro.

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
pt_PT: Vou configurar uma tarefa agendada no meu servidor para executar com a frequência que eu quero. Leia sobre [link]configurar tarefa agendada[/link].

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
pt_PT: Sou um utilizador Premium, o MailPoet.com irá garantir que os meus emails sejam enviados a tempo.

en: IO error.
pt_PT: Erro IO.

en: IP address
pt_PT: Endereço IP

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
pt_PT: Se preferir, pode [link]criar uma tarefa agendada[/link]  - cron job - do meu lado para aumentar a frequência.

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
pt_PT: Se eu quiser, eu posso [link]criar um serviço cron adicional[/link] no meu servidor para aumentar a frequência de envio.

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
pt_PT: Se existe um tema com o mesmo nome, será substituído.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
pt_PT: Se a sua resposta é "não", considere-se um spammer.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
pt_PT: Ao confirmar a troca de temas, o cabeçalho, o rodapé, as divisórias e os estilos serão substituídos

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
pt_PT: Se confirmar isto, todos os dados actuais do seu MailPoet serão apagados (newsletters, temas, estatísticas, listas, assinantes, etc.)

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
pt_PT: Se tiver este problema, então esta é a solução. E totalmente gratuita!

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
pt_PT: Se deixar esta área em branco, não será visível no email enviado

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
pt_PT: Se enviou muitos emails recentemente, os erros podem originar de limites impostos pelo próprio servidor.

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
pt_PT: Se quiser usar um endereço do Gmail, precisa enviar via Gmail. Verifique as <a id="tip-send-with" href="%s">configurações de envio</a>.

en: Ignore column...
pt_PT: Ignorar coluna…

en: Ignore current subscribers
pt_PT: Ignorar actuais subscritores

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image Parameters
pt_PT: Parâmetros de imagem

en: Image alignment
pt_PT: Alinhamento da imagem

en: Image has been deleted.
pt_PT: Imagem apagada.

en: Image selection has been saved.
pt_PT: Selecção de imagens guardada.

en: Image selection has not been saved.
pt_PT: A selecção de imagens não foi guardada.

en: Image width
pt_PT: Comprimento da imagem

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Import
pt_PT: Importar

en: Import "%1$s" as date field
pt_PT: Importar "%1$s" como um campo de data

en: Import Subscribers
pt_PT: Importar subscritores

en: Import as "%1$s"
pt_PT: Importar como "%1$s"

en: Import from %1$s
pt_PT: Importar de %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
pt_PT: A importação a partir do plugin %1$s foi cancelada.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
pt_PT: A importação a partir do plugin %1$s está completa.

en: Import subscribers from plugins
pt_PT: Importar subscritores a partir dos plugins

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
pt_PT: Importar %1$s subscritores a partir do plugin: %2$s

en: In Queue
pt_PT: Na fila

en: In queue
pt_PT: Na fila

en: Include author
pt_PT: Incluir autor

en: Include categories
pt_PT: Incluir categorias

en: Includes: %1$s
pt_PT: Inclui: %1$s

en: Industry
pt_PT: Indústria

en: Information is missing.
pt_PT: Informação em falta.

en: Insert Subscription Form
pt_PT: Inserir Formulário de Subscrição

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
pt_PT: Insira [newsletter:total] para mostrar o número de artigos, [newsletter:post_title] para mostrar os títulos dos últimos artigos e [newsletter:number] para mostrar o número da edição.

en: Insert block here
pt_PT: Inserir um bloco aqui

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
pt_PT: Inserir dados dinâmicos sobre os seus subscritores, a newsletter, data actual, etc...

en: Insert form
pt_PT: Inserir formuário

en: Insert selected
pt_PT: Inserir seleccionado

en: Inserting selected articles...
pt_PT: A inserir os conteúdos seleccionados...

en: Install MailPoet 3 now
pt_PT: Instalar agora o MailPoet 3

en: Install Themes
pt_PT: Instalar temas

en: Install from WordPress.org
pt_PT: Instalar a partir de WordPress.org

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
pt_PT: Instalar o plugin MailPoet Newsletter Premium

en: Installing MailPoet Premium Version
pt_PT: A instalar a versão MailPoet Premium

en: Installs As a Separate Plugin
pt_PT: É instalado como um plugin separado

en: Is this field mandatory?
pt_PT: Este campo é obrigatório?

en: Is your site compatible with MailPoet 3?
pt_PT: O seu site é compatível com o MailPoet 3?

en: Issue number
pt_PT: Número de edição

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
pt_PT: Nem sempre corre como gostaríamos, não é? Temos um [link]website de apoio técnico[/link] com documentação e um sistema de ticketing.

en: It installs as a separate plugins, so your existing MailPoet 2 plugin will continue to work
pt_PT: É instalado como um plugin separado, o seu plugin MailPoet 2 continuará a funcionar

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
pt_PT: Parece que o seu widget foi eliminado da [link]área de widgets[/link] do WordPress.

en: It's free, and has proven popular with our users.
pt_PT: É gratuito, e é popular com os nossos utilizadores

en: January
pt_PT: Janeiro

en: July
pt_PT: Julho

en: June
pt_PT: Junho

en: Just like in MailPoet 2, set up emails to be sent automatically after one of your subscribers signs up. In MailPoet 3, this feature became Premium. We made it free again. Hurray, hurray.
pt_PT: Tal como no MailPoet 2, configure emails para serem enviados automaticamente após uma nova subscrição. No MailPoet 3, esta funcionalidade passou a ser Premium. Voltámos a torná-la gratuita de novo.

en: Key
pt_PT: Chave

en: Label:
pt_PT: Etiqueta:

en: Last
pt_PT: última

en: Last 180 days
pt_PT: Últimos 180 dias

en: Last 30 days
pt_PT: Últimos 30 dias

en: Last 365 days
pt_PT: Últimos 365 dias

en: Last 7 days
pt_PT: Últimos 7 dias

en: Last 90 days
pt_PT: Últimos 90 dias

en: Last Name
pt_PT: Último Nome

en: Last click
pt_PT: Último clique

en: Last month
pt_PT: Último mês

en: Last name
pt_PT: Apelido

en: Last open
pt_PT: Último aberto

en: Last updated: %1$s
pt_PT: Última actualização: %1$s

en: Latest batch was sent %1$s ago.
pt_PT: Último lote enviado há %1$s

en: Latest content already sent.
pt_PT: Último conteúdo já enviado.

en: Latest post title
pt_PT: Título do último artigo

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
pt_PT: Leaky Paywall é um plugin Premium para proteger conteúdo por pagamento. Este add-on gere as assinaturas dos seus clientes.

en: Learn more.
pt_PT: Saber mais.

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
pt_PT: Deixe esta opção ligada. Poucos serviços SMTP exigem que a autenticação esteja desligada.

en: Let subscribers select their lists:
pt_PT: Permita que o subscritor seleccione as suas listas:

en: Letters only
pt_PT: Só letras

en: Line is empty
pt_PT: Linha em branco

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Link to browser version
pt_PT: Link para a versão do browser

en: Links
pt_PT: Ligações

en: List "%1$s" has been deleted.
pt_PT: A lista "%1$s" foi eliminada.

en: List "%1$s" has been duplicated.
pt_PT: A lista "%1$s" foi duplicada.

en: List "%1$s" has been synchronised.
pt_PT: A lista "%1$s" foi sincronizada.

en: List created based on a newsletter segment.
pt_PT: Lista criada a partir de um segmento de newsletter.

en: List has been updated.
pt_PT: A lista foi actualizada.

en: List of fields to export
pt_PT: Lista de campos a exportar

en: List of forms
pt_PT: Lista de formulários

en: List selection
pt_PT: Selecção de lista

en: Lists
pt_PT: Listas

en: Lists and Subscribers
pt_PT: Listas e subscritores

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
pt_PT: Listas subscritas pelo subscritor.

en: Loading more Results...
pt_PT: A carregar mais resultados...

en: Loading results...
pt_PT: A carregar resultados...

en: Loading...
pt_PT: A carregar…

en: Local time is <code>%1$s</code>
pt_PT: A hora local é <code>%1$s</code>

en: Looking for Premium?
pt_PT: Quer a versão Premium?

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
pt_PT: Procura um método mais rápido? [link]Leia mais[/link] sobre o envio com SMTP profissional.

en: MailPoet Subscription Form
pt_PT: Formulário de Subscrição MailPoet

en: MailPoet Version
pt_PT: Versão MailPoet:

en: MailPoet Version:
pt_PT: Versão MailPoet:

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
pt_PT: O MailPoet não pode ser reinstalado porque a sua pasta  <em>wp-content/uploads/wysija</em> necessita de permissões de escrita. Mude as permissões e reinstale.

en: MailPoet employs a talented group of people who geek out on providing outstanding email delivery. No interns here — just real engineers applying 30 years of combined experience to deliver improvements, bug fixes, and features you ask for on a weekly release schedule.
pt_PT: O MailPoet integra um grupo de pessoas talentosas que se preocupam em fornecer um envio de emails de excelência. Sem estagiários, apenas engenheiros que combinam 30 anos de experiência aplicados em melhoramentos, resolução de erros e novas funcionalidades pedidas por si, todas as semanas.

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
pt_PT: O MailPoet foi reinstalado com sucesso usando a mesma versão. As definições e os dados foram eliminados.

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
pt_PT: O MailPoet foi desinstalado por completo.

en: MailPoet is a community-driven project, so when you ask, we listen and deliver. We’ve built your most highly requested features into MailPoet 3, including the ability to segment subscribers by opens or clicks (Premium), left/right post image alignment, and all—new templates.
pt_PT: O MailPoet é um projecto orientado para a comunidade, se pedir, nós ouvimos e respondemos. Criámos as funcionalidades mais desejadas no MailPoet 3, incluindo a capacidade de segmentar subscritores por aberturas ou cliques (Premium), alinhamento à esquerda/direita de imagens em artigos e novos modelos.

en: MailPoet page
pt_PT: Página do MailPoet

en: MailPoet says:
pt_PT: MailPoet indica:

en: Mailbox Full
pt_PT: Caixa de correio cheia

en: Mailbox not available
pt_PT: Caixa de correio indisponível

en: March
pt_PT: Março

en: Match data
pt_PT: Dados comparados

en: Maximum of posts to show
pt_PT: Máximo de artigos visíveis

en: Maximum upload file size: %d%s.
pt_PT: Tamanho máximo de carregamento: %d%s.

en: May
pt_PT: Maio

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pt_PT: Memória insuficiente. Tente com um ficheiro menor.

en: Message delayed
pt_PT: Mensagem atrasada

en: Method set by the network admin.
pt_PT: Método definido pelo administrador de rede.

en: Modified On
pt_PT: Modificado em

en: Modify
pt_PT: Modificar

en: Monday
pt_PT: Segunda-feira

en: Month
pt_PT: Mês

en: Month (January, February,...)
pt_PT: Mês (Janeiro, Fevereiro...)

en: Move to list
pt_PT: Mover para lista

en: My first list
pt_PT: A minha primeira lista

en: My rating: %1$s
pt_PT: A minha classificação: %1$s

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name & email of yourself or your company.
pt_PT: O seu nome e email ou da sua companhia.

en: Need Help Switching?
pt_PT: Precisa de ajuda para mudar?

en: Network's Default Sending Method
pt_PT: Método de Envio por Defeito da Rede

en: Network's Method
pt_PT: Método de Rede

en: Never opened or clicked
pt_PT: Nunca aberta ou clicada

en: New Form
pt_PT: Novo Formulário

en: New form
pt_PT: Novo formulário

en: New list
pt_PT: Nova lista

en: New subscriber to %1$s
pt_PT: Novo subscritor da lista %1$s

en: Newsletter Images
pt_PT: Imagens da newsletter

en: Newsletter Pro (by Satollo)
pt_PT: Newsletter Pro (por Satollo)

en: Newsletter Subject
pt_PT: Assunto da Newsletter

en: Newsletter can't be deleted.
pt_PT: Não é possível eliminar a newsletter.

en: Newsletter deleted.
pt_PT: Newsletter eliminada.

en: Newsletter has been saved as a draft.
pt_PT: Newsletter guardada como rascunho.

en: Newsletter has been saved.
pt_PT: Newsletter guardada.

en: Newsletter has been scheduled.
pt_PT: Newsletter agendada.

en: Newsletter profile has been updated.
pt_PT: Perfil da newsletter actualizado.

en: Newsletter successfully created.
pt_PT: Newsletter criada com sucesso.

en: Newsletters (by Tribulant)
pt_PT: Newsletters (por Tribulant)

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
pt_PT: As newsletters estão a ser enviadas. A última newsletter será enviada logo a seguir.

en: Next &gt;
pt_PT: seguinte &gt;

en: Next send out in %1$s
pt_PT: Próximo envio a/em %1$s

en: Next send out on %1$s
pt_PT: Próximo envio a/em %1$s

en: Next step
pt_PT: Próximo passo

en: Next try in %s minutes.
pt_PT: Próxima tentativa em %s minutos.

en: Nice work, you’ve updated MailPoet 2!
pt_PT: Bom trabalho, actualizou o MailPoet 2!

en: No
pt_PT: Não

en: No Results were found
pt_PT: Sem resultados a apresentar

en: No email sent.
pt_PT: Nenhum email enviado

en: No list specified
pt_PT: Nenhuma lista especificada

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
pt_PT: Subscritor não encontrado. Provavelmente foi eliminado.

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
pt_PT: Não, obrigado! Eu tenho visitas suficientes no meu site, elas irão activar o cron do MailPoet automaticamente.

en: No thanks! I'll use MailPoet version 2 for now
pt_PT: Não obrigado! Por agora continuarei a usar a versão 2 do MailPoet

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
pt_PT: Nenhum dos seus emails em espera foram enviados? Active esta opção.

en: Not Configured!
pt_PT: Não configurado!

en: Not active.
pt_PT: Inactivo.

en: Not sent
pt_PT: Não enviado

en: Not sent yet.
pt_PT: Por enviar.

en: Note:
pt_PT: Nota:

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
pt_PT: Nota: saiba quais os subscritores que abrem e clicam com a [link]versão Premium.[/link]

en: Nothing
pt_PT: Nada

en: November
pt_PT: Novembro

en: Number of lines:
pt_PT: Número de linhas:

en: Numbers only
pt_PT: Só números

en: October
pt_PT: Outubro

en: Once a week
pt_PT: Uma vez por semana

en: Once every 28 days
pt_PT: Uma vez a cada 28 dias

en: Once every fifteen minutes
pt_PT: Uma vez a cada 15 minutos

en: Once every five minutes
pt_PT: Uma vez a cada 5 minutos

en: Once every minute
pt_PT: Uma vez por minuto

en: Once every ten minutes
pt_PT: Uma vez a cada 10 minutos

en: Once every thirty minutes
pt_PT: Uma vez a cada 30 minutos

en: Once every two hours
pt_PT: Uma vez a cada duas horas

en: Once every two minutes
pt_PT: Uma vez a cada 2 minutos

en: One configuration for all sites
pt_PT: Uma configuração para todos os sites

en: One email has been sent. | %d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
pt_PT[0]: Um email foi enviado
pt_PT[1]: %d emails foram enviados para subscritores não confirmados.

en: One less subscriber to %1$s
pt_PT: Um subscritor a menos de %1$s

en: Oops! There are no newsletters to display.
pt_PT: Ups! Não há newsletters para mostrar.

en: Oops! We could not add you!
pt_PT: Oops! Não foi possível adiciona-lo!

en: Oops! You're already subscribed.
pt_PT: Ups! Já está inscrito.

en: Open, clicks, unsubscribed
pt_PT: Abertas, cliques, cancelado

en: Opened
pt_PT: Aberto

en: Opened & Clicked
pt_PT: Abertas e Clicadas

en: Opened & Unsubscribed
pt_PT: Abertas e Cancelados

en: Opened date
pt_PT: Data de abertura

en: Opened only
pt_PT: Abertas apenas

en: Order:
pt_PT: Ordem:

en: Ordering
pt_PT: Ordenar

en: Our toolbar doesn't load?
pt_PT: A nossa barra de ferramentas não carrega?

en: PHP version 5.6 or above (you have version %s)
pt_PT: PHP versão 5.6 ou superior (a sua versão é a %s)

en: Page %1$s
pt_PT: Página %1$s

en: Page does not exist.
pt_PT: Página não existe.

en: Page is not accessible.
pt_PT: Página inacessível.

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Password
pt_PT: Senha

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
pt_PT: Copie este código para uma página para mostrar a lista de newsletters anteriores.

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
pt_PT: Insira este shortcode num artigo ou página para mostrar o número de subscritores confirmados.

en: Pause
pt_PT: Suspender

en: Paused
pt_PT: Suspender

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
pt_PT: Telefone – permitidos os caracteres +,-,#,(,) e espaço

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
pt_PT: Ficheiro Photoshop disponível como parte das [link]funcionalidades Premium[/link].

en: Pick a date
pt_PT: Seleccione uma data

en: Pick a list
pt_PT: Escolher uma lista

en: Pick one or many lists
pt_PT: Escolher uma ou várias listas

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
pt_PT: Escolha as listas para as quais pretende importar esses subscritores.

en: Pick your prefered configuration?
pt_PT: Escolher a sua configuração preferida?

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
pt_PT: Por favor contacte o administrador do site ou do servidor para corrigir o erro.

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
pt_PT: Por favor apague <%= chars %> caractere<%= plural %>

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
pt_PT: Por favor introduza <%= chars %> mais caractere <%= plural %>

en: Please enter CAPTCHA correctly.
pt_PT: Por favor, insira correctamente o CAPTCHA.

en: Please enter first name
pt_PT: Por favor introduza o nome

en: Please enter last name
pt_PT: Por favor introduza o apelido

en: Please make a selection first!
pt_PT: Por favor, faça uma escolha primeiro!

en: Please select a newsletter.
pt_PT: Seleccione uma newsletter.

en: Please select an article.
pt_PT: Por favor, seleccione um artigo

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pt_PT: Tente carregar este ficheiro com o %1$scarregador do navegador%2$s.

en: Please verify your link to this page.
pt_PT: Por favor verifique a ligação à página.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
pt_PT: Verifique a configuração do email. Veja se consegue enviar um email de teste com esta conta.

en: Position your mouse over the image to the left.
pt_PT: Posicione o seu rato sobre a imagem à esquerda.

en: Post Notifications
pt_PT: Publicar Notificações

en: Post Selection
pt_PT: Escolha de artigos

en: Post type
pt_PT: Tipo de artigo

en: Posts
pt_PT: Artigos

en: Preceded by:
pt_PT: Precedido por:

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
pt_PT: O seu site não tem uma licença Premium. Compre uma [link]aqui[/link].

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
pt_PT: Os utilizadores Premium têm um desconto de 20% com este cupão: MAILPOET20.

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
pt_PT: Os utilizadores Premium têm um desconto de 20% com este cupão: MP20.

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
pt_PT: Os utilizadores Premium têm um desconto de 25% com este cupão: mailpoet25

en: Premium version is valid for your site.
pt_PT: Licença Premium válida para este site.

en: Preselect today's date:
pt_PT: Pré-seleccionar a data de hoje:

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
pt_PT: Previna as pessoas de subscreverem na sua lista sem o próprio consentimento, além disto garante uma lista limpa

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Preview in new tab
pt_PT: Pré-visualizar num novo separador

en: Preview page
pt_PT: Pré-visualização

en: Preview without images
pt_PT: Pré-visualizar sem imagens

en: Process bounce handling now!
pt_PT: Processar as devoluções agora!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
pt_PT: O processo reiniciou-se para evitar possível perda de ligação.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
pt_PT: O processo reiniciou-se para evitar o limite de tempo.

en: Purchase
pt_PT: Compre

en: Purchase the premium version.
pt_PT: Comprar a versão Premium.

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
pt_PT: Coloque um formulário na barra superior ou inferior do seu site, ou então numa caixa dentro dos seus posts com os plugins gratuitos da GetConversion. Conecte-os com o MailPoet com este add-on.<br/></br>Ganhe 30% de desconto na versão Premium dos add-ons clicando <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">aqui</a>.

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
pt_PT: Insira um formulário de subscrição numa janela pop-up, numa barra de rodapé ou num slide-in para adicionar subscritores com este plugin Premium.

en: Queue is empty!
pt_PT: Fila de envio vazia!

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
pt_PT: Crie formulários de registo rapidamente para as suas listas de envio do MailPoet usando o poder e flexibilidade que só o Ninja Forms disponibiliza.

en: Radio buttons
pt_PT: Botões de opções

en: Random text or HTML
pt_PT: Texto aleatório ou HTML

en: Random text or instructions
pt_PT: Texto ou instruções aleatórias

en: Rate
pt_PT: Taxa

en: Read More
pt_PT: Ler Mais

en: Read documentation
pt_PT: Ler a documentação

en: Read more
pt_PT: Ler mais

en: Read more.
pt_PT: Ler mais.

en: Read online.
pt_PT: Ler online.

en: Read the FAQ
pt_PT: Leia as perguntas frequentes

en: Refresh the page you current are!
pt_PT: Actualize a página!

en: Registration is disabled on this site.
pt_PT: O registo neste site foi desactivado.

en: Reinstall
pt_PT: Reinstalar

en: Reinstall MailPoet?
pt_PT: Reinstalar o MailPoet?

en: Reinstall from scratch
pt_PT: Reinstalar do zero

en: Reinstall now...
pt_PT: Reinstalar agora…

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove from all lists
pt_PT: Remover de todas as listas

en: Remove from list
pt_PT: Remover da lista

en: Remove from the queue
pt_PT: Retirar da fila

en: Remove image
pt_PT: Remover imagem

en: Remove link
pt_PT: Remover ligação

en: Remove text
pt_PT: Remover texto

en: Renew now.
pt_PT: Renovar agora.

en: Reply-to
pt_PT: Responder

en: Reply-to name & email
pt_PT: Nome e email para resposta

en: Request successful
pt_PT: Pedido bem sucedido

en: Resend confirmation email
pt_PT: Re-enviar email de confirmação

en: Resume
pt_PT: Recomeçar

en: Return to MailPoet
pt_PT: Volte ao MailPoet

en: Roles and permissions
pt_PT: Papeis e permissões

en: SMTP port
pt_PT: Porta SMTP

en: SPF and DKIM
pt_PT: SPF e DKIM

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save & close
pt_PT: Guardar e fechar

en: Save and reactivate
pt_PT: Guardar e reactivar

en: Save as draft and close
pt_PT: Guardar como rascunho e fechar

en: Save changes
pt_PT: Guardar alterações

en: Save settings
pt_PT: Guardar definições

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
pt_PT: Guardado! Adicione este formulário [link_widget]num widget[/link_widget].

en: Saved! The changes are already active in your widget.
pt_PT: Gravado! As alterações já se encontram activas no seu widget.

en: Saving default style...
pt_PT: A gravar o estilo por defeito...

en: Saving form...
pt_PT: Guardando formulário...

en: Saving newsletter...
pt_PT: A guardar newsletter...

en: Schedule
pt_PT: Agendar

en: Schedule it
pt_PT: Agendar

en: Scheduled
pt_PT: Agendadas

en: Scheduled to be sent in %1$s
pt_PT: Envio agendado em/para %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
pt_PT: Envio agendado em/para %1$s

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search newsletters
pt_PT: Procurar newsletters

en: Search recipients
pt_PT: Procurar destinatários

en: Search subscribers
pt_PT: Procurar subscritores

en: Searching...
pt_PT: A procurar...

en: Second step:  "%1$s"
pt_PT: Segundo passo: "%1$s"

en: Secure connection
pt_PT: Ligação segura

en: Security Problem
pt_PT: Falha de segurança

en: Security error.
pt_PT: Erro de segurança.

en: Security failure during request
pt_PT: Falha de segurança no pedido

en: See Premium version 2 [link]features list[/link]
pt_PT: Veja a [link]lista de funcionalidades[/link] da versão 2 Premium

en: Segment of %1$s
pt_PT: Subgrupo de %1$s

en: Select
pt_PT: Selector

en: Select Files
pt_PT: Escolher ficheiros

en: Select a field type:
pt_PT: Seleccione um tipo de campo:

en: Select a form:
pt_PT: Seleccionar formulário:

en: Select all %1$s subscribers.
pt_PT: Seleccionar todos os %1$s subscritores.

en: Select at least 1 subscriber!
pt_PT: Seleccione pelo menos 1 subscritor!

en: Select list(s):
pt_PT: Seleccionar lista(s):

en: Select the list you want to add:
pt_PT: Seleccione a lista a adicionar:

en: Select the page to display the subscriber's profile.
pt_PT: Seleccione a página para mostrar o perfil do subscritor.

en: Select your industry.
pt_PT: Seleccione a sua indústria.

en: Select...
pt_PT: Escolha...

en: Selection options
pt_PT: Opções de selecção

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Send Process
pt_PT: Processo de envio

en: Send Welcome Emails for Free
pt_PT: Envio gratuito de emails de boas-vindas

en: Send a test mail
pt_PT: Enviar email de teste

en: Send immediately.
pt_PT: Enviar agora.

en: Send later
pt_PT: Enviar mais tarde

en: Send preview
pt_PT: Enviar pré-visualização

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
pt_PT: Enviar com um fornecedor profissional de SMTP - uma óptima escolha para listas pequenas e grandes. Negociámos ofertas promocionais com alguns fornecedores.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
pt_PT: Envie para si alguns emails de teste para confirmar qual o método mais eficaz para o seu servidor.

en: Send...
pt_PT: Enviar…

en: Sender
pt_PT: Remetente

en: Sender of notifications
pt_PT: Remetente de notificações

en: Sending
pt_PT: A enviar

en: Sending a test email
pt_PT: A enviar email de teste

en: Sending batch of emails...
pt_PT: A enviar lote de emails…

en: Sending has resumed.
pt_PT: Envio retomado.

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
pt_PT: Enviar de imediato quando alguém subscreve a lista %1$s

en: Sending is now paused.
pt_PT: Envio suspenso.

en: Sending per event
pt_PT: A enviar por evento

en: Sending preview...
pt_PT: A enviar teste de pré-visualização...

en: Sending suspended.
pt_PT: Envio suspenso.

en: Sendmail path
pt_PT: Directório Sendmail

en: Sent
pt_PT: Enviadas

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
pt_PT: Enviar %2$s após um novo utilizador ser adicionado ao seu site como %1$s.

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
pt_PT: Enviar %2$s após alguém subscrever a lista %1$s

en: Sent On
pt_PT: Enviada em

en: Sent daily at %1$s.
pt_PT: Envio diário às %1$s.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
pt_PT: Enviar imediatamente após um novo utilizador ser adicionado ao seu site como  %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
pt_PT: Envio mensal na %1$s %2$s às %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
pt_PT: Envio mensal a/em %1$s às %2$s

en: Sent on
pt_PT: Enviado em

en: Sent to %1$s out of %2$s
pt_PT: Enviada a %1$s de %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
pt_PT: Enviar a %1$s subscritores.

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
pt_PT: Envio semanal à %1$s às %2$s

en: September
pt_PT: Setembro

en: Set as default style.
pt_PT: Escolher como estilo por defeito.

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Share anonymous data
pt_PT: Partilhar informação anónima

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
pt_PT: Partilhe informação anónima e ajude-nos a melhorar o plugin. [link]Ler mais[/link].

en: Shortcode to display total number of subscribers
pt_PT: Shortcode para visualizar o número total de subscritores

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show all months
pt_PT: Mostrar todos os meses

en: Show all themes
pt_PT: Mostrar todos os temas

en: Show display options
pt_PT: Mostrar opções de exibição

en: Show divider between posts
pt_PT: Mostrar divisória entre artigos

en: Size:
pt_PT: Tamanho:

en: So you know, MailPoet has a completely new version...
pt_PT: O MailPoet tem uma versão completamente nova...

en: Social Bookmark Selection
pt_PT: Seleção de redes sociais

en: Social bookmarks
pt_PT: Redes sociais

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
pt_PT: Atingiu o limite de armazenamento (%s MB).

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Spam test results
pt_PT: Resultados do teste de spam

en: Split subscribers into %1$s pages.
pt_PT: Dividir subscritores por %1$s páginas.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
pt_PT: Há quadrados ou caracteres estranhos nos emails que envia? Escolha a codificação de caracteres da sua língua.

en: Standard Newsletters
pt_PT: Newsletters Standard

en: Standard newsletter
pt_PT: Newsletter Standard

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Stats
pt_PT: Estatísticas

en: Stats : %1$s
pt_PT: Estatísticas: %1$s

en: Stats dashboard
pt_PT: Dashboard de estatísticas

en: Status
pt_PT: Estado

en: Step %1$s
pt_PT: Passo %1$s

en: Step 1:
pt_PT: Passo 1:

en: Step 2:
pt_PT: Passo 2:

en: Step 3:
pt_PT: Passo 3:

en: Step 4:
pt_PT: Passo 4:

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
pt_PT: Pare os falsos registos com o robots do WanGuard, um serviço grátis e plugin.

en: Styles
pt_PT: Estilos

en: Styles could not be saved
pt_PT: Os estilos não foram guardados

en: Styles have been saved
pt_PT: Estilos guardados

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Subject line
pt_PT: Assunto

en: Submit
pt_PT: Submeter

en: Subscribe in comments
pt_PT: Subscrever nos comentários

en: Subscribe in registration form
pt_PT: Subscrever no formulário de registo

en: Subscribe to our Newsletter
pt_PT: Subscrever newsletter

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
pt_PT: Subscreva a nossa newsletter e faça parte dos nossos [total_subscribers] subscritores.

en: Subscribe!
pt_PT: Subscrever!

en: Subscribed
pt_PT: Subscrito

en: Subscribed on
pt_PT: Subscrito em

en: Subscriber
pt_PT: Subscritor

en: Subscriber Status
pt_PT: Estado das subscrições

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
pt_PT: O subscritor já existe. [link]Clique para editar[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
pt_PT: Subscritor modificado. [link]Editar novamente[/link].

en: Subscriber has been saved.
pt_PT: Subscritor guardado.

en: Subscriber has not been modified.
pt_PT: Subscritor não alterado.

en: Subscriber has not been saved.
pt_PT: Subscritor não guardado.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
pt_PT: Subscritor desconhecido: <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
pt_PT: Subscritor abriu %1$s de %2$s email

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
pt_PT: Subscritor abriu %1$s de %2$s emails

en: Subscriber profile page
pt_PT: Página de perfil do subscritor

en: Subscribers
pt_PT: Subscritores

en: Subscribers can choose from these lists :
pt_PT: Os subscritores podem escolher as seguintes listas:

en: Subscribers can edit their profile
pt_PT: Os subscritores podem editar os seus perfis

en: Subscribers in no list
pt_PT: Subscritores sem lista associada

en: Subscribers per page:
pt_PT: Subscritores por página:

en: Subscribers to show per page:
pt_PT: Subscritores a mostrar por página:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
pt_PT: Os subscritores têm de activar a subscrição por email para receberem newsletters. É a forma mais correta.

en: Subscription MailPoet
pt_PT: Subscrição MailPoet

en: Subscription confirmation
pt_PT: Confirmação da subscrição

en: Subscription date
pt_PT: Data de subscrição

en: Subscription form for your newsletters.
pt_PT: Formulário de subscrição das newsletters.

en: Subscription without JavaScript is disabled.
pt_PT: A subscrição sem JavaScript está desativada.

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Success message:
pt_PT: Mensagem de sucesso:

en: Successfully connected to %1$s
pt_PT: Ligação a %1$s bem sucedida

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
pt_PT: Enviado com sucesso para <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Tags: %1$s
pt_PT: Etiquetas: %1$s

en: Test email successfully sent to %s
pt_PT: Email de teste enviado com sucesso para %s

en: Test method
pt_PT: Método de teste

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Area
pt_PT: Área de texto

en: Text Input
pt_PT: Campo de texto

en: Text of "Unsubscribe" link
pt_PT: Texto da ligação "Cancelar subscrição"

en: Thanks!
pt_PT: Obrigado!

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
pt_PT: Obrigado! Agora quero entrar no MailPoet.

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
pt_PT: O <strong>email remetente</strong> introduzido (%1$s) é inválido.

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
pt_PT: O <strong>email de resposta (replyto)</strong> introduzido (%1$s) é inválido.

en: The MailPoet team will continue to support the Premium users of version 2 (the one you are using now) until the spring of 2019. A purchase of the Premium for version 2 will be valid for Premium version 3.
pt_PT: A equipa do MailPoet continuará a manter o suporte da versão 2 aos utilizadores Premium (a que está a usar agora) até à primavera de 2019. Qualquer compra da versão 2 Premium será válida para a versão 3 Premium.

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
pt_PT: O usuário do MySQL que tem configurado no seu site WordPress (wp-config.php) não tem privilégios suficientes para criar tabelas no MySQL. Por favor, altere este utilizador ou entre em contacto com o administrador do seu site para poder completar a instalação do MailPoet. Erros mysql: (%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
pt_PT: Extensão PHP openssl inactiva no servidor. Peça ao serviço de alojamento que active se pretender usar uma ligação SSL.

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
pt_PT: O processo de envio parou devido a existirem demasiados erros.

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
pt_PT: A morada será adicionada ao rodapé da newsletter. Isto ajuda a evitar os filtros de spam.

en: The authors have done a pretty awesome job.
pt_PT: Os autores fizeram um trabalho muito bom.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
pt_PT: O endereço de email devolvido "%1$s" pode estar a causar o problema. Deixe o campo em branco e tente de novo.

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
pt_PT: Os dados que está a tentar importar não aparentam estar no formato CSV (Comma Separated Values).

en: The email ID %s is not published
pt_PT: O email ID %s não é publicado

en: The email is not valid!
pt_PT: O endereço de e-mail não é válido!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
pt_PT: A primeira linha do ficheiro CSV deve conter os cabeçalhos das colunas: "email","lastname","firstname".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
pt_PT: É a primeira coisa que os seus subscritores vêem. Use o máximo de criatividade e aumente a sua taxa de abertura!

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
pt_PT: A pasta "%1$s" não é editável. Altere os privilégios de acesso para que o MailPoet possa instalar-se corretamente.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
pt_PT: A pasta "%1$s" não tem permissões de escrita, modifique as permissões de acesso desta pasta para que possa configurar o MailPoet com sucesso.

en: The form named "%1$s" has been created.
pt_PT: O formulário chamado "%1$s" foi criado.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
pt_PT: O formulário chamado "%1$s" foi apagado.

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
pt_PT: O último lote de emails deve começar a ser enviado automaticamente em alguns minutos.

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
pt_PT: A lista criada automaticamente por importação dos subscritores do plugin: "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
pt_PT: Lista criada automaticamente com a instalação do MailPoet.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
pt_PT: Essa lista não existe ou não pode ser eliminada.

en: The list does not exists or cannot be synched.
pt_PT: Essa lista não existe ou não pode ser sincronizada.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
pt_PT: A lista existia em "%1$s" e foi importada automaticamente.

en: The list has been deleted.
pt_PT: A lista foi eliminada.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
pt_PT: A lista que colou é demasiado extensa para o navegador. Em opção, <strong>carregue o ficheiro.</strong>

en: The newsletter doesn't exist.
pt_PT: A newsletter não existe.

en: The newsletter has been duplicated.
pt_PT: A newsletter foi duplicada.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
pt_PT: A newsletter será desactivada. Terá de a reactivar assim que terminar a sua edição. Deseja continuar?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
pt_PT: Os artigos seguintes foram adicionados com o widget %sConteúdo recente automático%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
pt_PT: A segunda linha do ficheiro CSV deve conter um conjunto de valores: "mariasilva@email.com","Silva","Maria".

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
pt_PT: A subscrição do segmento da lista [IMPORT] não pode ser cancelada.

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
pt_PT: Segmento eliminado da fila de envio desta newsletter.

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
pt_PT: A subscrição foi cancelada em todas as listas para este segmento.

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
pt_PT: A subscrição do segmento na lista "%1$s" foi cancelada.

en: The selected value is already matched to another column.
pt_PT: O valor seleccionado já está associado a outra coluna.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
pt_PT: A solução mais simples para listas pequenas. O seu serviço de alojamento limita o número diário de emails.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
pt_PT: A lista de subscritores que será utilizada para esta campanha.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
pt_PT: O tema %1$s foi instalado no seu site.

en: The theme you selected could not be loaded.
pt_PT: O tema escolhido não pode ser carregado.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
pt_PT: As duas primeiras linhas do ficheiro que carregou contêm:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
pt_PT: O navegador web no seu dispositivo não pode ser usado para carregar ficheiros. Em alternativa, tente usar a <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">app nativa para o seu aparelho</a>.

en: Theme %1$s could not be deleted.
pt_PT: O tema %1$s não pode ser eliminado.

en: Theme %1$s has been deleted.
pt_PT: Tema %1$s foi eliminado.

en: Themes
pt_PT: Temas

en: Then paste your list here
pt_PT: Depois colar a lista aqui

en: There are %1$s messages in your mailbox
pt_PT: Há %1$s mensagens na caixa de entrada

en: There are %1$s pending email(s)
pt_PT: Existe(m) %1$s email(s) pendente(s)

en: There are no bounced messages to process right now!
pt_PT: Não existem mensagens devolvidas (bounced) para processar!

en: There are no list to send to.
pt_PT: Não há listas para enviar.

en: There are no messages
pt_PT: Não há mensagens

en: There are no newsletters.
pt_PT: Não existem newsletters.

en: There are no posts corresponding to that search.
pt_PT: Nenhum artigo corresponde à sua pesquisa.

en: There is no plugin to import from.
pt_PT: Não há plugin para fazer importação.

en: There is no subject or body in this email
pt_PT: Não tem texto no assunto nem no corpo do email

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
pt_PT: Deve haver um outro plugin ou tema a interferir no nosso interface.[link]Ler mais.[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
pt_PT: Pode haver um problema com a lista que tentou importar.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pt_PT: Ocorreu um erro de configuração. Contacte o gestor do servidor.

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
pt_PT: Não existe nenhuma licença para "%1$s". Caso seja Premium, adicione este domínio ao [link]gestor de contas[/link].

en: There's no stats to load!
pt_PT: Não existem estatísticas para carregar!

en: These tables could not be created on installation: %1$s
pt_PT: Estas tabelas não puderam ser criadas na instalação: %1$s

en: Third party
pt_PT: Terceiros

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
pt_PT: Este plugin Premium permite-lhe adicionar formulários do MailPoet em vários locais e também no Facebook.

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
pt_PT: Este plugin Premiun permite adicionar um formulário MailPoet numa popup.

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
pt_PT: Este plugin Premium permite-lhe adicionar um formulário logo abaixo do cabeçalho. Nada mais que isto.

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
pt_PT: Isto permite a modificação de HTML em blocos de texto no editor visual.

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
pt_PT: Muda o texto da ligação de cancelamento da subscrição no rodapé das newsletters.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
pt_PT: Este motor de emails funciona em 95&#37; dos servidores

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
pt_PT: Esta opção não pode funcionar porque a opção "Comentários" do plugin JetPack se encontra activada.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
pt_PT: Esta opção exige iFrames. Não tem as iFrames activas ou o seu navegador não suporta iFrames.

en: This field contains no values
pt_PT: Este campo não contém qualquer valor

en: This field does not exist
pt_PT: Este campo não existe

en: This file is empty. Please try another.
pt_PT: Este ficheiro está vazio. Tente outro.

en: This file is not an image. Please try another.
pt_PT: Este ficheiro não é uma imagem. Tente outro.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pt_PT: Este tipo de ficheiro não é permitido. Tente outro.

en: This form adds subscribers to these lists:
pt_PT: Este formulário adiciona subscritores a estas listas:

en: This form does not exist
pt_PT: Este formulário não existe

en: This form does not exist.
pt_PT: Este formulário não existe.

en: This form has already been deleted.
pt_PT: Este formulário já foi eliminado.

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
pt_PT: Este plugin gratuito permite desenhar e posicionar o formulário no início ou fim de um post.

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
pt_PT: Este plugin gratuito permite colocar um formulário numa janela popup.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
pt_PT: Esta imagem pode estar num conteúdo. Eliminar?

en: This is fast!
pt_PT: Que rápido!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pt_PT: Superior ao tamanho máximo. Tente com um ficheiro menor.

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
pt_PT: Esta é a versão gratuita de uma versão paga mais avançada

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
pt_PT: É o assunto do email. Ser criativo ajuda, é a primeira coisa que os subscritores vão ler.

en: This method works on 5&#37; of servers
pt_PT: Este método funciona em 5&#37; dos servidores

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
pt_PT: Deve estar em formato CSV ou colado a partir de Gmail, Hotmail ou Yahoo. Ver [link]exemplos no site de apoio[/link].

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
pt_PT: Deve estar em formato CSV. Ver [link]exemplos no site de apoio[/link].

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
pt_PT: Este separador será preenchido com imagens dos artigos do seu WordPress.

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
pt_PT: Este separador vai ser preenchido com imagens desta newsletter e das anteriores.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
pt_PT: Este texto é apresentado quando os clientes de email bloqueiam as imagens, ou seja, quase sempre.

en: Thursday
pt_PT: Quinta-Feira

en: Time remaining: %1$s
pt_PT: Tempo que falta: %1$s

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
pt_PT: Já chega de esperar mais de 48h para enviar os seus emails?

en: Title alignment
pt_PT: Alinhamento do título

en: Title format
pt_PT: Formato do título

en: Title position
pt_PT: Posição do título

en: Title:
pt_PT: Título:

en: Titles & text
pt_PT: Títulos e texto

en: To
pt_PT: Para

en: To edit, simply click on this block of text.
pt_PT: Para editar, clique simplesmente neste bloco de texto.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
pt_PT: Para recomeçar, [link]subscrever conta premium![/link]

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
pt_PT: Para subscrever a nossa newsletter basta escrever o seu email. Em seguida receberá um pedido de confirmação.

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
pt_PT: Para que endereço devem os emails devolvidos ser enviados? Registe a [link]versão premium[/link] para gerir automaticamente.

en: Today you have sent %1$s emails
pt_PT: Hoje enviou %1$s emails

en: Today's statistics
pt_PT: Estatísticas diárias

en: Toggle Geeky Options
pt_PT: Mostrar mais opções

en: Top links
pt_PT: Principais ligações

en: Total clicks
pt_PT: Total de cliques

en: Total number of posts or pages
pt_PT: Número total de artigos ou páginas

en: Total of batch
pt_PT: Total do lote

en: Total of subscribers
pt_PT: Total de subscritores

en: Try MailPoet 3
pt_PT: Experimente o MailPoet 3

en: Try Risk-Free
pt_PT: Experimente sem correr riscos

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
pt_PT: Experimente você mesmo, nós ficámos impressionados com as versões gratuitas.

en: Try the new (and much better) MailPoet now
pt_PT: Experimente agora o novo (e muito melhor) MailPoet

en: Try the new version 3 today.
pt_PT: Experimente hoje mesmo a nova versão 3.

en: Try the online demo
pt_PT: Experimente a demonstração online

en: Tuesday
pt_PT: Terça-feira

en: Type name of your new list
pt_PT: Escreva o nome da sua nova lista

en: Type of date:
pt_PT: Tipo de data:

en: Unconfirmed
pt_PT: A confirmar

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
pt_PT: Subscritores não confirmados receberão suas newsletters daqui para frente sem a necessidade de activarem as suas subscrições.

en: Unique clicks
pt_PT: Cliques únicos

en: Unlisted
pt_PT: Não listado

en: Unopened
pt_PT: Por abrir

en: Unsubscribe
pt_PT: Cancelar subscrição

en: Unsubscribe from all lists
pt_PT: Cancelar subscrição de todas as listas

en: Unsubscribe from list: %1$s
pt_PT: Cancelar subscrição da lista: %1$s

en: Unsubscribe link
pt_PT: Link de cancelamento

en: Unsubscribe page
pt_PT: Página de cancelamento

en: Unsubscribed
pt_PT: Cancelado

en: Unsubscribed on %1$s
pt_PT: Cancelado em %1$s

en: Update
pt_PT: Actualizar

en: Update Plugin
pt_PT: Actualize o plugin

en: Update list
pt_PT: Actualizar lista

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
pt_PT: Falhou a actualização do MailPoet para a versão "%1$s"!

en: Updated Weekly
pt_PT: Actualizado semanalmente

en: Upgrade DKIM key
pt_PT: Fazer Upgrade da chave DKIM

en: Upgrade to Premium – Save 50%
pt_PT: Actualize para Premium - Poupe 50%

en: Upload
pt_PT: Carregar

en: Upload Theme (.zip)
pt_PT: Upload de Tema (.zip)

en: Upload a file
pt_PT: Carregar ficheiro

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
pt_PT: Erro ao carregar, o ficheiro %1$s é demasiado grande! (MÁX.:%2$s)

en: Upload failed.
pt_PT: Falhou ao carregar.

en: Upload stopped.
pt_PT: Carregamento interrompido.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
pt_PT: ou

en: Use `view_in_browser_link` instead.
pt_PT: Use `view_in_browser_link` em alternativa.

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
pt_PT: Use um email do seu domínio, como <strong>info@%s</strong> para evitar a pasta de SPAM, ou até mesmo ser bloqueado.

en: Use reCAPTCHA to protect MailPoet subscription forms. [link]Sign up for an API key pair here[/link].
pt_PT: Use o reCAPTCHA para proteger os formulários de subscrição do MailPoet. [link]Registe-se aqui para obter um par de chaves de API[/link].

en: Use the same method as the one used for your WP site.
pt_PT: Utilizar o mesmo método usado no seu site WordPress.

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
pt_PT: Use este URL na sua tarefa agendada: [cron_url]

en: Used for communication between your site and Google. Be sure to keep it a secret.
pt_PT: Usada na comunicação entre o seu site e o Google. Certifique-se que é mantida em segredo.

en: Used in the HTML code your site serves to users.
pt_PT: Usada no código HTML que o seu site disponibiliza aos utilizadores.

en: User choice: %s
pt_PT: Escolha do utilizador: %s

en: User has been inserted.
pt_PT: Utilizador adicionado.

en: User has been updated.
pt_PT: Utilizador actualizado.

en: User has not been inserted.
pt_PT: Utilizador não adicionado.

en: User has not been updated.
pt_PT: Utilizador não actualizado.

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
pt_PT: Os utilizadores poderão alterar o endereço reply-to para as suas newsletters. Os administradores de rede ainda podem editar o método de envio para cada site.

en: Validate for:
pt_PT: Validar para:

en: Value
pt_PT: Valor

en: Verify that the date in blue matches the original one.
pt_PT: Confira se a data a azul bate com a data original

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
pt_PT: Muito poderoso

en: View
pt_PT: Ver

en: View all
pt_PT: Visualizar todos

en: View all lists
pt_PT: Visualizar todas as listas

en: View all themes by %1$s
pt_PT: Ver todos os temas de %1$s

en: View author's website
pt_PT: Ver site do autor

en: View by lists
pt_PT: Ver por listas

en: View in browser link
pt_PT: Link de visualização no browser

en: View newsletter
pt_PT: Ver newsletter

en: View stats or edit
pt_PT: Ver estatísticas ou editar

en: View subscribers
pt_PT: Visualizar subscritores

en: View the 2-minute video
pt_PT: Veja o vídeo de 2 minutos

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
pt_PT: Visitantes que submetem um comentário num artigo podem clicar numa checkbox para subscrever.

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
pt_PT: Quer recomeçar do zero? Esta opção limpa todo o histórico do MailPoet e reinstala-o do início.

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
pt_PT: Atenção! Se reinstalar este tema, todos os ficheiros em:/wp-content/uploads/wysija/templates/%1$s serão substituídos. Tem a certeza de que quer reinstalar?

en: Watch the MailPoet 3 install video
pt_PT: Veja o vídeo sobre a instalação do MailPoet 3

en: We built our all-new MailPoet Sending Service specifically to handle the demands of WordPress. With more than 30+ million emails now passing through our servers each month, enjoy high open rates with our industry-leading 97.5% deliverability rate.
pt_PT: Criámos o novo serviço de envios do MailPoet especificamente para gerir os pedidos do WordPress. Com mais de 30 milhões de emails a passar pelos nossos servidores todos os meses, beneficie de uma taxa de abertura elevada com a nossa taxa de envio líder de mercado de 97.5%.

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
pt_PT: Não foi possível instalar o tema. O formato parece inválido.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
pt_PT: Não conseguimos encontrar nenhum endereço válido nas primeiras 10 linhas.

en: We don’t officially support IIS (you can still try)
pt_PT: Não suportamos oficialmente IIS (pode experimentar)

en: We don’t officially support Multisite (it is still usable)
pt_PT: Não suportamos oficialmente multisite (mesmo assim é possível utilizar)

en: We don’t officially support right-to-left language (it is still usable)
pt_PT: Não suportamos oficialmente idiomas da direita para a esquerda (mesmo assim é possível utilizar)

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
pt_PT: Todos os emails que não puderam ser entregues ficam em fila de espera. Pode retomar o envio mais tarde.

en: We received %1$s messages from the user %2$s
pt_PT: Recebemos %1$s mensagens do utilizador %2$s

en: We recommend this plugin as the good alternative to WPML for multilingual sites. It's lean, straightforward, and leaves your site's core largely untouched. Each language has its own site in your WordPress Multisite install. Works great with MailPoet.
pt_PT: Nós recomendamos este plugin como uma boa alternativa ao WPML para sites multi lingua. É leve, simples e não toca no core do seu site. Cada linguagem tem o seu próprio site na sua instalação multisite do WordPress. Funciona muito bem com MailPoet.

en: We redesigned our drag-and-drop designer so it’s sleeker and more intuitive than ever. With over 20 templates to choose from (all free!), you’ll delight and impress subscribers when your emails land in their inboxes.
pt_PT: Redesenhámos o nosso editor de arrastar e largar, está muito mais fluído e intuitivo. Com mais de 20 modelos à escolha (todos gratuitos!), irá impressionar os seus subscritores ao receberem os seus emails.

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
pt_PT: Sugerimos que crie um tarefa cron. [link]Ler mais[/link] em support.mailpoet.com

en: We use MailPoet to run MailPoet, so we protect your data as if it were our own. In just a few clicks, you can create GDPR-friendly sign-up forms that help you comply with European privacy regulations.
pt_PT: Usamos o MailPoet para gerir o MailPoet, por isso protegemos os seus dados como se fossem nossos. Em poucos cliques pode criar formulários de registo em conformidade com o RGPD que ajudam a manter o seu site em conformidade com a regulamentação europeia de privacidade.

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
pt_PT: Não foi possível contactar a API, o site pode estar offline. Por favor, tente mais tarde.

en: Wednesday
pt_PT: Quarta-feira

en: Welcome Page!
pt_PT: Página de boas-vindas!

en: We’re Phasing Out MailPoet 2
pt_PT: O MailPoet 2 será descontinuado gradualmente.

en: We’re happy to chat with you! With team members spread around the world, MailPoet offers fast, reliable and friendly support via email and live chat. Prefer to DIY? Our knowledge base is always online. Reach out any time — we’re real humans and here to help.
pt_PT: Gostamos de conversar consigo! Com membros de equipa por todo o mundo, o MailPoet oferece suporte rápido, fiável e amigável, por email e chat. Prefere fazer você mesmo? A nossa base de conhecimento está sempre online. Consulte em qualquer momento - somos humanos e estamos aqui para ajudar.

en: We’ve rebuilt it from the ground up to give you better performance and stability, a stunning new interface, all-new integration with the MailPoet Sending Service, and updated plans offering better value. On the other hand, the old MailPoet is only getting security updates.
pt_PT: Reconstruímos do zero para obter um melhor desempenho e estabilidade, uma nova interface, integração com o novo serviço de envios do MailPoet e actualizámos os planos para oferecer mais valor. Por outro lado, o antigo MailPoet receberá apenas actualizações de segurança.

en: What type of newsletter is this?
pt_PT: Que tipo de newsletter é?

en: What's new?
pt_PT: O que há de novo?

en: When a new WordPress user is added to your site...
pt_PT: Quando um utilizador WordPress for adicionado ao site...

en: When failed permanently
pt_PT: Quando falhou permanentemente

en: When mailbox is full
pt_PT: Quando a caixa de correio está cheia

en: When mailbox is not available
pt_PT: Quando a caixa de correio está indisponível

en: When message is delayed
pt_PT: Quando a mensagem está atrasada

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
pt_PT: Ao definir o sistema de devoluções tem de ter endereços diferentes para o email devolvido e para o remetente

en: When someone subscribes
pt_PT: Quando alguém subscreve

en: When someone subscribes to the list...
pt_PT: Quando alguém subscrever a lista...

en: When someone unsubscribes
pt_PT: Quando alguém cancela subscrição

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
pt_PT: Quando subscritores clicarem no link de activação, eles serão redirecionados para uma página da sua escolha.

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
pt_PT: Quando a devolução for esquisita e não souber o que fazer, reencaminhar para:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
pt_PT: Quando os subscritores carregam em "responder" este é quem receberá o seu email.

en: When there's new content...
pt_PT: Quando existir novo conteúdo...

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
pt_PT: Se for marcado como spammer, reencaminhe a mensagem devolvida para

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
pt_PT: Quando precisar de confirmar que é humano, reencaminhe para:

en: When...
pt_PT: Quando…

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
pt_PT: Que resumo usa? [link]Ler mais[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
pt_PT: Quem pode alterar as definições do MailPoet?

en: Who can create newsletters?
pt_PT: Quem pode criar newsletters?

en: Who can manage subscribers?
pt_PT: Quem pode gerir subscritores?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
pt_PT: Quem pode ver a barra de estilos no editor visual?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
pt_PT: Quem pode visualizar a barra de temas no editor visual?

en: Widget Settings
pt_PT: Definições de Widgets

en: With our handy migration tool, you can quickly copy over your subscribers, settings, and forms to MailPoet 3. You’ll need to recreate your email designs, but there’s no learning curve here. Just a friendly and familiar interface you know—only better.
pt_PT: Com a nossa ferramenta de migração, pode rapidamente copiar subscritores, definições e formulários para o MailPoet 3. Precisará de recriar os designs dos seus emails, mas não necessita de aprender de novo. É a mesma interface familiar e amigável que já conhece.

en: With this segment
pt_PT: Com este subgrupo

en: Wondering what’s new? Check out [link]the change log[/link]
pt_PT: Quer saber o que há de novo? Consulte o [link]registo de alterações[/link]

en: WordPress Posts' Images
pt_PT: Imagens dos artigos do WordPress

en: WordPress Users
pt_PT: Utilizadores WordPress

en: WordPress post
pt_PT: Artigo WordPress

en: WordPress user display name
pt_PT: Nome de exibição do WordPress

en: Wow! Thanks for being part of our community for so long.
pt_PT: Wow! Obrigado por pertencer à nossa comunidade por tanto tempo!

en: Year
pt_PT: Ano

en: Year, month
pt_PT: Ano, mês

en: Year, month, day
pt_PT: Ano, mês, dia

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yes, I want to purchase Premium version 2
pt_PT: Sim, quero comprar a versão 2 Premium

en: Yes, add me to your mailing list.
pt_PT: Sim, adicione-me à lista de endereços.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
pt_PT: Ups! Não foi possível encontrar subscritores.

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
pt_PT: Ups! Para editar um formulário, precisa de ter pelo menos uma lista.

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
pt_PT: Ups! Está quase nos %1$s subscritores permitidos na versão grátis do MailPoet. Actualize para a versão [link]premium[/link] para enviar sem limites.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
pt_PT: Ups! O seu navegador pode não ser compatível. Obtenha o último [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] ou [linksafari]Safari[/linksafari]. Funciona?[link_ignore]Ignore esta mensagem[/link_ignore].

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
pt_PT: Ups! Ultrapassou os 2000 subscritores permitidos na versão grátis do MailPoet (%1$s no total). O envio foi desativado. Use a versão [link]premium[/link] para enviar sem limites.

en: You Asked, We Built It!
pt_PT: Você pediu, nós criámos!

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
pt_PT: Está prestes a eliminar o tema: %1$s. Tem a certeza?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
pt_PT: Está prestes a enviar esta newsletter. Por favor, confirme.

en: You are already subscribed to : %1$s
pt_PT: Já se encontra subscrito para: %1$s

en: You are already subscribed.
pt_PT: Já está inscrito.

en: You are already unsubscribed.
pt_PT: Já cancelou a sua subscrição.

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
pt_PT: Pode adicionar este domínio ao seu [link]gestor de contas[/link].

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
pt_PT: Pode alterar o nome e email de resposta por omissão para as newsletters. Esta opção é usada também para emails de activação e notificações (em Geral).

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
pt_PT: Pode adicionar facilmente este formulário à [link]área de Widgets[/link] do tema.

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
pt_PT: Pode ainda %1$sbookmarks sociais%2$s como estes:

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
pt_PT: Só pode adicionar um widget ao design de uma notificação para envio imediato após publicação de um artigo.

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
pt_PT: Só pode seleccionar <%= chars %> item<%= plural %>

en: You cannot use the DKIM signature option...
pt_PT: Não pode utilizar a opção da assinatura DKIM...

en: You have attempted to queue too many files.
pt_PT: Tentou colocar demasiados ficheiros na fila de espera.

en: You have been a MailPoet user for %s.
pt_PT: Utiliza o MailPoet há %s.

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
pt_PT: Possui feedback para nós sobre estas estatísticas? [link]Entre em contacto connosco[/link] directamente e conte-nos tudo.

en: You have to select at least 1 list
pt_PT: Tem de seleccionar pelo menos 1 lista

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
pt_PT: Enganou-se? [link]Anular cancelamento[/link].

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
pt_PT: Poderá ter que activar a opção <i>Certificados Auto-assinados</i>

en: You may only upload 1 file.
pt_PT: Apenas pode carregar 1 ficheiro.

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
pt_PT: Precisa de activar o plugin MailPoet Premium.

en: You need to select a type for this field
pt_PT: É necessário a escolha de um tipo para este campo

en: You need to select at least one list.
pt_PT: Deve escolher no mínimo uma lista.

en: You need to specify a name for this field
pt_PT: É necessário a escolha de um nome para este campo

en: You need to specify a value for your checkbox
pt_PT: Tem que especificar um valor para a sua caixa de selecção.

en: You need to wait %s seconds before subscribing again.
pt_PT: Tem de aguardar %s segundos antes de subscrever de novo.

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
pt_PT: Especificou uma palavra-passe de SMTP mas não exigiu uma autenticação, poderá querer activar a Autenticação SMTP.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
pt_PT: Você actualizou! É como ter o mais recente gadget, mas melhor.

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
pt_PT: Vai precisar de ter conhecimentos de CSS para desenhar ao seu gosto.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
pt_PT: Terá de actualizar o seu DNS se fizer o upgrade.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
pt_PT: Está tudo instalado. Conseguiu enviar com o GMail.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
pt_PT: Está quase. Siga este [link]link[/link] para activar a licença que acabou de adquirir.

en: You're import file is not valid.
pt_PT: O ficheiro importado não é válido.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
pt_PT: Está a usar uma chave DKIM antiga que não é suportada pelo Gmail.

en: You've been subscribed!
pt_PT: Foi subscrito!

en: You've subscribed to: %1$s
pt_PT: Encontra-se subscrito para: %1$s

en: You've successfully subscribed.
pt_PT: Subscrição bem sucedida.

en: You've unsubscribed!
pt_PT: Cancelamento confirmado!

en: You've updated to %1$s
pt_PT: Actualizou para %1$s

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
pt_PT: A sua Campanha do Google só pode conter caracteres latinos, números, espaços e hífenes!

en: Your Premium licence has expired.
pt_PT: A sua licença Premium expirou.

en: Your SPF record
pt_PT: O seu registo SPF

en: Your auto newsletter has been activated.
pt_PT: Newsletter automática foi activada.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
pt_PT: A lista recém-criada aguarda por subscritores.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
pt_PT: O seu navegador tem limitações no carregamento multificheiros de ficheiros grandes. Utilize o carregamento do navegador para ficheiros superiores a 100MB.

en: Your company's address
pt_PT: Morada da empresa

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
pt_PT: O seu link de confirmação expirou, por favor subscreva novamente.

en: Your daily newsletter stats
pt_PT: Estatísticas diárias da newsletter

en: Your email could not be saved
pt_PT: O seu email não pode ser guardado

en: Your email has been saved
pt_PT: Email guardado

en: Your email preview has been sent to %1$s
pt_PT: Email de teste enviado para %1$s

en: Your form could not be saved.
pt_PT: Não foi possível guardar o formulário.

en: Your form has been saved.
pt_PT: O formulário foi guardado.

en: Your latest newsletter is being sent.
pt_PT: A última newsletter está a ser enviada.

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
pt_PT: A sua licença não permite mais domínios. Faça Upgrade a partir do seu [link]gestor de contas[/links].

en: Your lists
pt_PT: As suas listas

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
pt_PT: O localhost pode não ter servidor de email. Para verificar, faça logout e escolha a opção "Esqueceu-se da senha?" na página de login. Recebeu o email de reset da senha do WordPress?

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
pt_PT: O seu novo site ainda não foi lançado? Coloque uma página "em breve" junto com um formulário, para capturar emails, com este plugin Premium.

en: Your own website
pt_PT: O seu próprio website

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
pt_PT: Nenhum subscritor encontrado. Reveja o filtro usado.

en: Your request has failed
pt_PT: O seu pedido falhou

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
pt_PT: As opções de envio ([settings]) não permitem envios tão rápidos para [number] subscritores. Vai haver atrasos. [link]Ler mais[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
pt_PT: O servidor parece recusar-se a enviar mais emails.

en: Your server cannot run MailPoet.
pt_PT: O seu servidor não suporta o MailPoet.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
pt_PT: O servidor não suporta modificações remotas.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
pt_PT: Falta no seu servidor uma ou várias funções PHP para funcionar correctamente: %1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
pt_PT: A configuração do servidor não é compatível com a instalação do MailPoet.

en: Your settings are saved.
pt_PT: As suas definições foram guardadas.

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
pt_PT: O seu subscritor precisa de pelo menos 2 opções de escolha

en: Your version of PHP is outdated. If you don't upgrade soon, new versions of MailPoet won't work.
pt_PT: A sua versão do PHP está desactualizada. Se não actualizar em breve, as novas versões do MailPoet não irão funcionar.

en: Your vote could not be recorded.
pt_PT: Não foi possível registar o seu voto.

en: Your vote has been recorded.
pt_PT: O seu voto foi registado.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
pt_PT: Os serviços de alojamento web impõem limites. Por segurança, sugerimos 70 emails a cada 15 minutos. [link]Saiba mais[/link].

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
pt_PT: Parece que o seu site não tem uma licença ! Aceda à sua [link]conta[/link] para adicionar uma licença para este site.

en: You’re using an old version of MailPoet. This version does not get improvements any longer. [link]It’s easy to switch to the new MailPoet.[/link]
pt_PT: Está a usar uma versão antiga do MailPoet. Esta versão deixou de receber melhoramentos. [link]É fácil mudar para o novo MailPoet.[/link]

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
pt_PT: Boa, funciona! Desate a mandar emails até mais não…

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
pt_PT: Óptimo, agora faz parte da nossa lista. Vai ter notícias em breve.

en: [link]Dismiss[/link] this notice.
pt_PT: [link]Descartar[/link] esta notificação.

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
pt_PT: [link]Descubra[/link] como pode melhorar isto.

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
pt_PT: [link]Guia[/link] para criar o seu próprio tema

en: [link]Install MailPoet 3[/link] to claim your discount.
pt_PT: [link]Instale o MailPoet 3[/link] e obtenha o seu desconto.

en: [link]Read how to update your version of PHP.[/link]
pt_PT: [link]Leia sobre como actualizar a sua versão do PHP.[/link]

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
pt_PT: [link]Lei-a mais em support.mailpoet.com[/link].

en: [link]Read the FAQ on MailPoet version 2[/link] (your version)
pt_PT: [link]Leia as perguntas frequentes do MailPoet 2[/link] (a sua versão)

en: [link]Show more details.[/link]
pt_PT: [link]Ver mais detalhes.[/link]

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
pt_PT: Estão disponíveis as versões [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] e [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode].

en: [send_method] works with MailPoet
pt_PT: [send_method] compatível com o MailPoet

en: above content
pt_PT: Acima do conteúdo

en: above text block and image
pt_PT: acima de bloco de texto e imagem

en: alternate left & right
pt_PT: alternar esquerda e direita

en: and the footer?
pt_PT: e o rodapé?

en: any role
pt_PT: qualquer papel

en: art
pt_PT: arte

en: below content
pt_PT: abaixo do conteúdo

en: bounced
pt_PT: devolvida(s)

en: business
pt_PT: negócios

en: center
pt_PT: centro

en: clicked
pt_PT: clicada

en: day(s)
pt_PT: dia(s)

en: day(s) after.
pt_PT: dia(s) depois.

en: drop content here
pt_PT: largue conteúdo aqui

en: e.g.:smtp.mydomain.com
pt_PT: ex:smtp.mydomain.com

en: education
pt_PT: educação

en: empty
pt_PT: vazio

en: every 10 minutes
pt_PT: a cada 10 minutos

en: every 15 minutes
pt_PT: a cada 15 minutos

en: every 2 hours
pt_PT: a cada 2 horas

en: every 2 minutes
pt_PT: a cada 2 minutos

en: every 30 minutes
pt_PT: a cada 30 minutos

en: every 5 minutes
pt_PT: a cada 5 minutos

en: every hour
pt_PT: a cada hora

en: every minute
pt_PT: a cada minuto

en: excerpt
pt_PT: resumo

en: food
pt_PT: comida

en: full post
pt_PT: artigo completo

en: go back to Step 1
pt_PT: voltar ao Passo 1

en: go to page
pt_PT: ir para página

en: government
pt_PT: governamental

en: has been activated.
pt_PT: foi activado

en: has been de-activated.
pt_PT: foi desactivado

en: heading 1
pt_PT: Título 1

en: heading 2
pt_PT: Título 2

en: heading 3
pt_PT: Título 3

en: health and sports
pt_PT: saúde e desportos

en: hey, click on this text!
pt_PT: clique neste texto!

en: hour(s)
pt_PT: hora(s)

en: hour(s) after.
pt_PT: hora(s) depois.

en: if there's new content
pt_PT: se existir novo conteúdo

en: iframe version
pt_PT: versão iFrame

en: immediately
pt_PT: de imediato

en: immediately.
pt_PT: de imediato.

en: in any WordPress role
pt_PT: em qualquer papel do WordPress

en: in text block
pt_PT: em bloco de texto

en: insurance
pt_PT: seguros

en: left
pt_PT: esquerda

en: manufacturing
pt_PT: manufacturação

en: marketing and media
pt_PT: marketing e media

en: medium
pt_PT: médio

en: monthly every...
pt_PT: mensalmente todos…

en: monthly on the...
pt_PT: mensalmente a…

en: moved to the trash.
pt_PT: movido para o lixo.

en: newest
pt_PT: mais recente

en: no
pt_PT: não

en: no image
pt_PT: sem imagem

en: non profit
pt_PT: não lucrativo

en: of
pt_PT: de

en: of %1$s
pt_PT: de %1$s

en: oldest
pt_PT: mais antigo

en: once a day at...
pt_PT: diariamente às…

en: opened
pt_PT: aberta(s)

en: or simply [link]go back to design[/link].
pt_PT: ou [link]voltar ao design[/link].

en: other
pt_PT: outro

en: photography
pt_PT: fotografia

en: play with this image
pt_PT: brinque com esta imagem

en: reCAPTCHA secret key
pt_PT: Chave secreta de reCAPTCHA

en: reCAPTCHA site key
pt_PT: Chave reCAPTCHA do site

en: real estate
pt_PT: imobiliário

en: religious
pt_PT: religioso

en: right
pt_PT: direita

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
pt_PT: ver links com a [link]versão premium![/link]

en: selected
pt_PT: seleccionado

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
pt_PT: Avançado

[ctx: settings tab title]
en: Basics
pt_PT: O essencial

[ctx: settings tab title]
en: Forms
pt_PT: Formulários

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
pt_PT: Enviar com...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
pt_PT: Confirmação de subscrição

en: show as list
pt_PT: mostrar como lista

en: show message
pt_PT: mostrar mensagem

en: small
pt_PT: pequeno

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
pt_PT: os subscritores receberão "%1$s" após importar.

en: technology
pt_PT: tecnologias

en: title only
pt_PT: título apenas

en: total max upload file size : %1$s
pt_PT: tamanho máximo permitido do ficheiro: %1$s

en: travel
pt_PT: viagens

en: undelivered
pt_PT: não entregue

en: underline
pt_PT: sublinhar

en: unopened
pt_PT: por abrir

en: unsubscribed
pt_PT: cancelado

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
pt_PT: não foi activado, pois requer que <strong><a href="%s">%s</a></strong> esteja instalado e activado.

en: week(s)
pt_PT: semana(s)

en: week(s) after.
pt_PT: semana(s) depois.

en: weekly on...
pt_PT: semanalmente à…

en: which you have pasted
pt_PT: que colou

en: yes
pt_PT: sim
