MailPoet - MP2 - en to ja translation catalogue (1248 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
ja: %1$s通のメールが送信待ちです。

en:  %1$s subscriber has been deleted.
ja: %1$s加入者が削除されました。

en:  %1$s subscribers have been deleted.
ja: %1$s人の購読者が削除されました。

en: "%2$s" imported from %1$s
ja: %1$sからインポートされた"%2$s"

en: "Read more" text
ja: 「続きを読む」のテキスト

en: "View in browser"
ja: "ブラウザで見る"

en: %1$s day | %1$s days
ja[0]: %1$s日

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
ja: %1$sのメールアドレスが二か所以上にあります。ファイル名: %2$s

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
ja: %1$sのメールアドレスが有効ではありません: %2$s

en: %1$s emails every %2$s
ja: %1$s通のメールを%2$sごとに

en: %1$s hour | %1$s hours
ja[0]: %1$s時間

en: %1$s minute | %1$s minutes
ja[0]: %1$s分

en: %1$s out of %2$s sent.
ja: %2$s中%1$s通が送られました。

en: %1$s second | %1$s seconds
ja[0]: %1$s秒

en: %1$s subscriber has been added to "%2$s".
ja: %1$s加入者は"%2$s"に追加されました。

en: %1$s subscriber has been confirmed.
ja: %1$s加入者が確認されました。

en: %1$s subscriber has been moved to "%2$s".
ja: %1$s加入者は"%2$s"に移動しました。

en: %1$s subscriber has been removed from "%2$s".
ja: %1$s加入者は"%2$s"から削除されました。

en: %1$s subscriber has been removed from all existing lists.
ja: %1$s加入者は既存のすべてのリストから削除されました。

en: %1$s subscribers added to %2$s.
ja: %1$sの購読者が%2$sに追加されました。

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"に追加しました。

en: %1$s subscribers have been confirmed.
ja: %1$s人の購読者が承認されました。

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"に移動しました。

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"から削除されました。

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
ja: %1$s人の購読者が有効リストから除外されました。

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
ja: %1$s人の購読者がエクスポートされました。エクスポートされたファイルは[link]ここ[/link]にあります。

en: %1$s week | %1$s weeks
ja[0]: %1$s週

en: %1$s year | %1$s years
ja[0]: %1$s年

en: %1$s's import list
ja: %1$sのインポートリスト

en: %1$sth
ja: %1$s番目の

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
ja: %d 個のファイルが正常にアップロードされました。

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ja: %s はブラウザー内で使用されるマルチファイルアップローダーの最大アップロードサイズを超えています。

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja: %s はサイトの最大アップロードサイズを超えています。

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
ja: %s編集するには%sマウスを移動し、「編集」ボタンを表示してください。

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ja: &#8220;%s&#8221; はアップロードに失敗しました。

en: &lt; Prev
ja: &lt;前

en: (%1$s votes)
ja: (%1$s票)

en: , %1$s of which were %2$s
ja: そのうちの%1$sは%2$sでした

en: ... or duplicate one below to copy its design.
ja: ...または、下の一つを複製してそのデザインをコピーします。

en: 1 line | %d lines
ja[0]: %d行

en: 1st
ja: 最初の

en: 2nd
ja: 2番目の

en: 3rd
ja: 3番目の

en: 5 Minute User Guide
ja: 5分でわかるユーザガイド

en: 80,000 Users Can’t Be Wrong
ja: 80,000人のユーザーが間違っている可能性はない

en: << Back
ja: << 戻る

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
ja: 新しいMailPoetです。お楽しみください。

en: A New But Familiar Experience
ja: 新しいしかし親しみのある経験

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
ja: お客様がオンラインストアの利用中、ニュースレターへのサインアップ用のチェックボックスが追加されます。

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
ja: このセグメントから新しいリスト「%1$s」が作成されました。

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
ja: ニュースレターの下にある購読中止のリンクをクリックすると、ユーザが希望のページにリダイレクトされます。

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
ja: %1$sというテーマがすでに存在します。上書きするには、アップロードする前に該当するチェックボックスにチェックをしてください。

en: A well designed plugin for a simple idea.
ja: シンプルなアイデアをうまく設計したプラグイン

en: API Key
ja: API キー

en: Action Required
ja: 必要な行動

en: Actions will be executed after %1$s messages
ja: %1$sのメッセージを受け取るまで実行されません。

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate MailPoet Premium Version
ja: MailPoetプレミアムライセンスをアクティベートする。

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
ja: SMTPポートがブロックされている場合は、有効化してください。

en: Activate now
ja: 今すぐ有効化

en: Add
ja: 追加

en: Add / Edit group of posts
ja: 投稿グループの追加 / 編集

en: Add Images
ja: 画像を追加

en: Add Link & Alternative text
ja: リンクと代替テキストを追加

en: Add List
ja: リストを追加

en: Add New Field
ja: 新しいフィールドを追加

en: Add Subscriber
ja: 購読者を追加

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
ja: フォームにチェックボックスを追加します。ユーザーの追加するリストを選択できます。

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
ja: チェックアウトページにMailPoetニュースレターを購読するためのチェックボックスを追加する

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
ja: このプラグインの登録フォームにチェックボックスを追加します。新しいユーザーは選択したリストに参加できます。

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
ja: ニュースレターのフッターに購読者のプロフィールとリスト編集用のリンクを追加します。[link]自分の購読者プロフィールページの表示[/link]

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
ja: フォームに追加する新しいフィールドを追加します。訪問者は MailPoet ニュースレターを購読できます。

en: Add item
ja: 項目を追加

en: Add link / Alternative text
ja: リンク / 代替テキストを追加

en: Add list
ja: リストを追加

en: Add more themes
ja: もっとテーマを追加する

en: Add new field
ja: 新しいフィールドを追加

en: Add to list
ja: リストに追加

en: Added
ja: 追加された

en: Address:
ja: アドレス:

en: After submit...
ja: 送信後...

en: Align center
ja: 中央

en: Align left
ja: 左寄せ

en: Align right
ja: 右寄せ

en: All
ja: すべて

en: All %1$s subscribers are selected.
ja: %1$s人の購読者が選択されました。

en: All New Interface
ja: 新しいインターフェイス

en: All Newsletters
ja: すべてのニュースレター

en: All Sent
ja: 送られたものすべて

en: All subscribers on this page are selected.
ja: このページにある購読者のすべてが選択されています。

en: All-New MailPoet Sending Service
ja: 新しいMailPoet送信サービス

en: Allow HTML edits
ja: HTML 編集の許可

en: Allow site admins to change the sending method
ja: サイト管理者は送信方法を変更できる

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
ja: サイト管理者はサインアップ確認を無効化できる

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
ja: サイトに登録しているユーザが選択したリストで購読申込みができるようにする。

en: Allowed Files
ja: 許可されるファイル

en: Alphanumerical
ja: 英数文字

en: Already paid?
ja: 支払い済みですか ?

en: Alternative text:
ja: 代替テキスト:

en: Alternatively, try the demo (new tab).
ja: または、デモ（新しいタブ）を試してみてください。

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
ja: アップロードでエラーが生じました。後でもう一度試してください。

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
ja: エラーが発生しました。[link]詳細を表示[/link]

en: And taxonomies as well...
ja: タクソノミー...

en: Apply
ja: 適用

en: April
ja: 4月

en: Archive page shortcode
ja: アーカイブページのショートコード

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
ja: 正しいポート番号を選択しましたか? 何を選んだらいいのかよくわからない場合は、空欄のままでもかまいません

en: Are you sure you want to delete this custom field?
ja: 本当にこのカスタムフィールドを削除しますか。

en: Are you sure you want to delete this form?
ja: 本当にこのフォームを削除しますか?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
ja: リスト「%2$s」の%1$s人の購読者を本当に無視しますか ?

en: Ask for:
ja: 要望:

en: August
ja: 8月

en: Authentication
ja: 認証

en: Author:
ja: 投稿者:

en: Auto Newsletters
ja: 自動ニュースレター

en: Automatic latest content
ja: 自動最新コンテンツ

en: Automatic newsletter
ja: 自動的なニュースレター

en: Automatically add paragraphs
ja: 自動的に段落を追加

en: Automatically sent...
ja: 自動的に配信された...

en: Average rating: %1$s
ja: 平均レート: %1$s

en: Back
ja: 戻る

en: Back to lists
ja: リストに戻る

en: Back to selection
ja: 選択に戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color with alternate
ja: ストライプの背景

en: Batch insert options
ja: バッチ挿入オプション

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
ja: 創造性を発揮しましょう! 購読者が最初に見るものです。あなたのメールを彼らが開いてくれるように誘いましょう。

en: Blocked IP
ja: ブロックされたIP

en: Bookmarks Selection
ja: ブックマークセレクション

en: Bounce
ja: 宛先不明

en: Bounce Email
ja: バウンスメール

en: Bounce Handling
ja: バウンスメール操作

en: Bounce handling connection test
ja: バウンスメール操作で接続テスト

en: Bounce handling processing
ja: バウンスメール操作の実行

en: Bounced
ja: バウンスされた

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Button label:
ja: ボタンのラベル:

en: CSV file
ja: CSVファイル

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
ja: この列が指定したフィールドに一致しているか確認してください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
ja: CSVファイルにアクセスできません。ディレクトリ"%1$s"にアクセス権限があるかどうか確認してください。

en: Categories and tags
ja: カテゴリーとタグ

en: Categories:
ja: カテゴリー:

en: Change log
ja: 更新履歴

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
ja: MailPoetの%1$s設定%2$sページで、フッタのコンテンツを変更してください。

en: Charset
ja: 文字セット

en: Check again what you're trying to import.
ja: インポートしようとしているものをもう一度確認してください。

en: Check this box if you want transparency
ja: 半透明にしたい場合はこのボックスをチェック

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
ja: メールフォルダをチェックして購読を承認してください。

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
ja: メールフォルダをチェックして購読を承認してください。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checking license
ja: ライセンスを確認しています...

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
ja: MailPoetニュースレタープラグインより

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
ja: 通知メールの送信者欄に入れる名前とメールアドレスを選んでください。

en: Choose a list
ja: リストの選択

en: Clear selection
ja: 選択を解除する

en: Click here to add a title or text.
ja: タイトルかテキストを追加するにはここをクリックしてください。

en: Click here to subscribe
ja: ここをクリックして購読

en: Click here to unsubscribe
ja: ここをクリックして購読を中止

en: Click here to view media.
ja: ここをクリックしてメディアを見る。

en: Clicked
ja: クリックした

en: Clicked on
ja: クリック

en: Clicks
ja: クリック

en: Close
ja: 閉じる

en: Comparison table of both versions
ja: 両方のバージョンの比較表

en: Configuration and Permissions
ja: 構成と権限

en: Configure
ja: 設定

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
ja: サイトごとに個別に SPF と DKIM を構成します。

en: Configure each site manually
ja: 各サイトを手動で構成

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
ja: 下に表示されているように、TXTに「キー / 値」のレコードを追加して、DNSを設定する。

en: Confirm Reinstallation
ja: 再インストールを承認

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
ja: MailPoetプレミアム・プラグインの有効化にしますか。

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
ja: MailPoetプレミアム・ププラグインをインストールしますか。

en: Confirm unconfirmed subscribers
ja: 未承認の購読者を承認する

en: Confirm your subscription to %1$s
ja: %1$sの購読を承認する

en: Confirmation page
ja: 承認ページ

en: Conflict
ja: 競合

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
ja: おめでとうございます。プレミアム・ライセンスが有効になりました。最後のステップは...

en: Contact Support
ja: サポートに連絡する

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
ja: 管理者に連絡を取って、これを変更してもらってください。設定で変えることができるはずです。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Copy
ja: コピー

en: Copy of
ja: コピー

en: Copy paste in a text box
ja: テキストボックスにコピー、ペースト

en: Create a new email
ja: メールの新規作成

en: Create a new form
ja: 新しいフォームを作る

en: Create a new list
ja: 新しいリストを作る

en: Create and send newsletters or automated emails. Capture subscribers with a widget. Import and manage your lists. This version is being replaced by MailPoet 3. Support offered to Premium customers only. Updates are limited to security issues.
ja: ニュースレターや自動メールを作成して送信します。ウィジェットで加入者を捕獲する。リストをインポートして管理する。このバージョンはMailPoet 3に置き換えられています。プレミアム顧客にのみサポートが提供されます。アップデートはセキュリティー上の問題に限定されています。

en: Create and send newsletters. Import and manage your lists. Add subscription forms in widgets, articles and pages. MailPoet (formerly Wysija) is a freemium plugin updated regularly with new features.
ja: MailPoet (旧称 Wysija) はニュースレターの作成と送信、リストのインポートや管理を行い、ウィジェット、投稿、固定ページに購読フォームを追加します。MailPoet は定期的にバージョンアップされ、新機能も追加されています。無料のプラグインですが、有料オプションもあります。

en: Created on
ja: 作成日

en: Crunching&hellip;
ja: 計算中…

en: Curious but not ready to make the switch? MailPoet 3 installs as a separate plugin so you can use both versions at the same time since they don’t conflict with each other. So you can install and try MailPoet 3, see what it’s like, and keep your archive and stats in MailPoet 2.
ja: 不思議ですが、切り替えを作る準備ができていませんか？MailPoet 3は、別のプラグインとしてインストールされるため、お互いに競合しないので、両方のバージョンを同時に使用することができます。だから、MailPoet 3をインストールして試してみて、それを見て、MailPoet 2にあなたのアーカイブと統計情報を残すことができます。

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
ja: 今日の日付を序数で表示。2nd、3rdなど。

en: Current day of the month number
ja: 今日の日付を数字で表示

en: Current month number
ja: 今月を数字で表示

en: Currently viewing
ja: 現在表示中

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom dates
ja: カスタムな日付

en: Custom horizontal line
ja: カスタム横線

en: Daily summary of emails sent
ja: 送信したメールの日ごとの要約

en: Date
ja: 日付

en: Date created
ja: 作成日

en: Date sent
ja: 送信日

en: Day
ja: 日

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: December
ja: 12月

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
ja: 購入内容に基づいて、新規顧客が自動的に受け取るメールを決定します。これは WooCommerce のプレミアムアドオンです。

en: Default style saved.
ja: デフォルトスタイルが保存されました。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete field
ja: フィールドを削除

en: Delete image for all newsletters?
ja: すべてのニュースレターから画像を削除しますか？

en: Delete subscribers
ja: 購読者を削除する

en: Delete these newsletters for ever?
ja: このニュースレターを削除しますか?

en: Delete these subscribers forever?
ja: これらの購読者を完全に削除しますか ?

en: Delete this newsletter for ever?
ja: このニュースレターを削除しますか?

en: Delete this subscriber forever?
ja: この購読者を完全に削除しますか ?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
ja: リストを削除しても購読者は削除されません。

en: Delivery method
ja: 配信メソッド

en: Description
ja: 説明

en: Details & PSD
ja: 詳細と PSD

en: Device
ja: 機器

en: Did these subscribers ask to be in your list?
ja: これらの購読者はあなたのリストに入ることを依頼しましたか?

en: Did we mention 80,000 users have already made the switch…? If you like using MailPoet 2, keep it—we’re maintaining it for security so you’ll always be safe. Just know that when you switch to MailPoet 3, you’ll enjoy regular updates, new features, and improvements into the future.
ja: 80,000人のユーザーが既にスイッチを切ったと言いましたか？MailPoet 2を使いたいなら、安全のためにそれを維持しているので、常に安全です。MailPoet 3に切り替えると、定期的な更新、新機能、および今後の改善が楽しめることをご存じでしょう。

en: Did you know we rebuilt MailPoet to help you send even better emails? Start using MailPoet 3 today!
ja: メールの送信に役立つMailPoetの再構築をご存知でしたか？ 今日MailPoet 3を使い始める！

en: Dismiss
ja: 非表示

en: Display and insert options
ja: 表示と挿入オプション

en: Display label within input:
ja: 入力内にラベルを表示:

en: Display labels in inputs
ja: inputフィールドのラベルを表示する

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
ja: 問題を表示しますか? [link]ブラウザでこのニュースレターを見る[/link]

en: Display...
ja: 表示...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
ja: ニュースレターの最初に表示します。[link]The link[/link]というように、リンクタグを含めるのを忘れずに。

en: Divider
ja: 区切り線

en: Divider Selection
ja: おすすめ区切線

en: Dividers Selection
ja: 仕切りセレクション

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
ja: 列の多くの行で同じエラーが返る場合、「日付フィールド」が一致していません。

en: Do or do not. There is no try.
ja: 「やる」か「やらない」かだ。「試す」などはない。

en: Do you want to install that version?
ja: このバージョンをインストールしますか。

en: Domain
ja: ドメイン

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
ja: 次の文を含めることを忘れないで下さい。<br><br>[activation_link]登録を承認します.[/activation_link]<br><br>こちらは任意です: [lists_to_confirm]

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
ja: お探しのアドオンが見つからない場合は、お問い合わせフォームから<a href="%s">ご連絡ください</a>。

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
ja: 購読している人に送らないで、新規購読者のみに送る。

en: Don't wait & send right now.
ja: 待たずにすぐメールを送信

en: Done
ja: 終了

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download MailPoet 3 now
ja: MailPoet 3を今すぐダウンロード

en: Download as .zip
ja: .zip でダウンロード

en: Download original Photoshop file
ja: 元の Photoshop ファイルをダウンロード

en: Download the Premium plugin.
ja: プレミアム・プラグインをダウンロードする。

en: Downloads: %1$s
ja: ダウンロード: %1$s

en: Draft
ja: 下書き

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
ja: %1$sテキスト、投稿、区切り線をドラッグ・アンド・ドロップしてください。%2$s右側を見てください!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
ja: 下のウィジェットをニュースレターにドラッグ

en: Drop files here
ja: ファイルをここにドロップ

en: Drop your footer image here.
ja: フッタの画像をここにドロップ。

en: Drop your logo in this header.
ja: このヘッダにロゴをドロップ。

en: Duplicate
ja: 複製

en: Easy to Switch
ja: 簡単に切り替える

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Automatic latest content
ja: 自動最新コンテンツを編集

en: Edit Lists
ja: リストを編集

en: Edit custom field
ja: カスタムフィールドを編集

en: Edit display
ja: 表示を編集

en: Edit field
ja: フィールドを編集

en: Edit form
ja: フォームの編集

en: Edit lists
ja: リストを編集

en: Edit name
ja: 名前の編集

en: Edit subscription page link
ja: 購読ページへのリンクを編集

en: Edit text
ja: テキストを編集

en: Edit your subscriber profile: %1$s
ja: 購読者のプロフィールを編集: %1$s

en: Edit your subscription
ja: 購読状況を編集

en: Editing list %1$s
ja: リスト%1$sを編集

en: Element has been deleted.
ja: 要素は削除されました。

en: Elements deleted
ja: 削除された要素

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email %1$s already exists.
ja: メール%1$sはすでに存在します。

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Status
ja: メールの状態

en: Email cannot be changed. Please subscribe again.
ja: メールは変更できません。 もう一度購読してください。

en: Email content
ja: メール本体

en: Email notifications
ja: メール通知

en: Email subject
ja: メールの件名

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
ja: メールは%2$sに%1$sへ送られます

en: Enable MailPoet's Cron
ja: MailPoet Cron の有効化

en: Enable reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAを有効にする

en: Enable signup confirmation
ja: サインアップ承認を有効にする

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
ja: 有効化すると MailPoet のエラーが表示されます。サポートヘルプデスクがこのオプションを有効化するよう依頼する場合があります。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
ja: すべてのサイトで同一の From アドレスを使用します。自動バウンス処理 (プレミアムバージョン)、SPF、DKIM は1回だけ設定すれば完了です。

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
ja: 通知を受け取るメールアドレスを入力(カンマで区切ります)。

en: Error Saving newsletter...
ja: ニュースレター保存時のエラー...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
ja: メッセージ<b><i>%s</i></b>を<b><i>%s</i></b>に送るときにエラー

en: Error Validating the fields
ja: フィールドの確認でエラー

en: Error matching date.
ja: 日付が一致しません。

en: Error when inserting emails.
ja: メールアドレスを挿入するときにエラーが発生しました。

en: Error when inserting list.
ja: リストを挿入するときにエラーが発生しました。

en: Excel for Windows
ja: Windows Excel ファイル

en: Exit popup will appear when your cursor leaves the window.
ja: カーソルがウィンドウを離れると離脱時ポップアップが表示されます。

en: Exit popups are not only "in vogue", they are provably increasing conversions and therefore boost marketing, signups and sales. wBounce displays an inline popup before the user leaves your site.
ja: 離脱時のポップアップは単に流行というだけでなく、確実にコンバージョン率を高め、マーケティング、サインアップ、セールスに寄与します。wBounce はユーザーがサイトを離脱する際にインラインポップアップを表示します。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Subscribers
ja: 購読者をエクスポート

en: Export confirmed subscribers only
ja: 承認済の購読者だけをエクスポート

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Exporting %1$s subscribers
ja: %1$s人の購読者をエクスポートしています

en: Extended functionalities to the free version.
ja: 無料バージョンに対する機能の追加

en: FROM email address for sites using this method
ja: この方法を使用するサイトの From メールアドレス

en: Failed Permanently
ja: メール送信失敗

en: Failed Send
ja: 送信失敗

en: Features Built for Tomorrow
ja: 明日のために構築された機能

en: February
ja: 2月

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
ja: "%1$s"フィールドは”%2$s”テーブルを必要とします。

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
ja: "%1$s"フィールドは有効なメールアドレスでなければなりません。

en: Field's name:
ja: フィールド名:

en: File canceled.
ja: ファイルはキャンセルされました。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter by status
ja: ステータスで絞り込む

en: Filter by type
ja: 種類別で絞り込む

en: Final step: last details
ja: 最終ステップ: 最後の詳細

en: First Name
ja: 名

en: First name
ja: 名

en: First step: main details
ja: 第1ステップ: メインの詳細

en: Footer
ja: フッター

en: Footer background
ja: フッター背景

en: Footer text
ja: フッタテキスト

en: For a limited time only, pay just $50 for MailPoet Premium (usually $99 a year for one site!)
ja: 限られた時間だけ、MailPoetプレミアムのためのちょうど $50 を支払う（通常1つのサイトのための年は$ 99！）

en: For your own use and never shown to your subscribers.
ja: 自分用にして、購読者には表示しない。

en: Format
ja: フォーマット

en: Free
ja: フリー

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: 送信元

en: Full name of current day
ja: 今日の日付を名前で表示

en: Full name of current month
ja: 今月の月名を名前で表示

en: GDPR Compliant
ja: GDPR準拠

en: Geeky Options
ja: ギークオプション

en: Get Help!
ja: ヘルプがほしい!

en: Get Premium now
ja: すぐにプレミアムにする

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
ja: リンクを見るには[link]MailPoetプレミアム・プラグイン[/link]を購入する必要があります。

en: Get all MS users
ja: MS ユーザを全て取り入れる

en: Go Premium!
ja: プレミアムへ!

en: Got a sales question? [link]Get in touch[/link]
ja: 売買についての質問がありますか? [link]連絡してください[/link]。

en: Great, you'll never hear from us again!
ja: 購読はキャンセルされました。ありがとうございました。

en: HTTP error.
ja: HTTP エラー。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header background
ja: ヘッダー背景

en: Heading 1
ja: 見出し1

en: Heading 2
ja: 見出し2

en: Heading 3
ja: 見出し3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
ja: こんにちは
    
    購読のお申し込みありがとうございます。
    [lists_to_confirm]の購読手続きを完了するためには、下記のリンクをクリックする必要があります。
    
    [activation_link]ここをクリックして購読を承認する[/activation_link]
    
    ありがとうございました。

en: Here is the list of bounced emails.
ja: バウンスメールのリストは以下の通りです。

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
ja: %1$s には更新版 (バージョン %2$s) があります。<a href="%3$s">こちら</a>をクリックしてアップデートしてください。

en: Hey! We have a quick question for you:
ja: 簡単な質問があります:

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide display options
ja: 表示オプションを隠す

en: Hide this message
ja: メッセージを隠す

en: Hide!
ja: 隠す!

en: Horizontal line
ja: 横線

en: How about a new list?
ja: 新しいリストはどうですか?

en: How do you want to import?
ja: どのようにインポートしたいですか?

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just subscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
ja: MailPoet プラグインからの連絡です。
    
     購読者 %1$s さんがリスト「%2$s」の購読を始めました。

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just unsubscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
ja: MailPoet プラグインからの連絡です。
    
     購読者 %1$s さんが、リスト「%2$s」 の購読を中止しました。

en: Hurry, this one-time offer is only valid until 30 November.
ja: 急いで、このワンタイムオファーは11月30日まで有効です。

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
ja: 自分で指定した間隔で処理できるようにサーバーにcron jobを設定します。[link]自分でcron jobを設定する[/link]をお読みください.

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
ja: プレミアムバージョンユーザーです。メールの送信状況は MailPoet.com が確認しています。

en: IO error.
ja: IO エラー。

en: IP address
ja: IPアドレス

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
ja: 頻度を上げるため、必要であればサーバー側で[link]追加の cron ジョブを作成[/link]できます。

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
ja: 送信頻度を上げるため、必要であればサーバー側で[link]追加の cron ジョブを作成[/link]できます。

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
ja: 同じ名前のテーマが存在すると、それを上書きします。

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
ja: 答えがノーなら、あなたがスパム送信者になると考えてください。

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
ja: テーマの切り替えを承認すると、ヘッダ、フッタ、区切り線、スタイルが上書きされます

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
ja: これを承認すると、現在のMailPoetのデータがすべて削除されます(ニュースレター、テーマ、統計、リスト、購読者など)

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
ja: この問題に対する解決策がこちらです。完全に無料です。

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
ja: この部分を空欄にすると、メールを送った後は表示されなくなります

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
ja: 最近たくさんのメールを送ることがでいていたなら、これらのエラーはサーバの制限によるものかもしれません。

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
ja: Gmail アドレスを使用する場合は Gmail で送信する必要があります。<a id="tip-send-with" href="%s">送信の設定</a>を確認してください。

en: Ignore column...
ja: カラムを無視する

en: Ignore current subscribers
ja: 購読している人を無視する

en: Image
ja: 画像

en: Image Parameters
ja: パラメータを表示

en: Image alignment
ja: 画像の配置

en: Image has been deleted.
ja: 画像は削除されました。

en: Image selection has been saved.
ja: 選択画像を保存しました

en: Image selection has not been saved.
ja: 選択画像は保存されませんでした

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Images
ja: 画像

en: Import
ja: インポート

en: Import "%1$s" as date field
ja: 日付フィールドとして"%1$s"をインポート

en: Import Subscribers
ja: 購読者をインポート

en: Import as "%1$s"
ja: "%1$s"としてインポート

en: Import from %1$s
ja: %1$sからインポート

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
ja: プラグイン%1$sからのインポートがキャンセルされました。

en: Import from plugin %1$s has been completed.
ja: プラグイン%1$sからのインポートが完了しました。

en: Import subscribers from plugins
ja: プラグインから購読者をインポート

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
ja: %2$sプラグインから%1$s人の購読者をインポート

en: In Queue
ja: キューにある

en: In queue
ja: キューにある

en: Include author
ja: 作者を入れる

en: Include categories
ja: カテゴリーを入れる

en: Includes: %1$s
ja: 含む: %1$s

en: Industry
ja: 産業

en: Information is missing.
ja: 情報がありません。

en: Insert Subscription Form
ja: 購読フォームを挿入

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
ja: 投稿数を表示するには[newsletter:total]を、最新の投稿タイトルを表示するには[newsletter:post_title]を、発行番号を表示すには[newsletter:number]を挿入してください。

en: Insert block here
ja: ここにブロックを挿入

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
ja: 購読者やニュースレターに関するデータ、今日の日付など、動的に変化する情報を挿入します

en: Insert form
ja: 挿入フォーム

en: Insert selected
ja: 選択を挿入

en: Inserting selected articles...
ja: 選択した記事を挿入中...

en: Install MailPoet 3 now
ja: 今すぐMailPoet 3をインストールする

en: Install Themes
ja: テーマをインストール

en: Install from WordPress.org
ja: WordPress.org からインストールする

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
ja: プレミアムMailPoetニュースレターをインストールしています

en: Installing MailPoet Premium Version
ja: MailPoetプレミアム・プラグインをインストールしています...

en: Installs As a Separate Plugin
ja: 別のプラグインとしてインストールする

en: Is this field mandatory?
ja: 必須のフィールドですか ?

en: Is your site compatible with MailPoet 3?
ja: サイトはMailPoet 3と互換性がありますか？

en: Issue number
ja: 発行番号

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
ja: いつもあなたの望むように動作するとは限りませんよね。[link]このプラグインに特化したサポートページ[/link]にはドキュメントとチケットシステムがあります。

en: It installs as a separate plugins, so your existing MailPoet 2 plugin will continue to work
ja: 別のプラグインとしてインストールされるため、既存のMailPoet 2プラグインは引き続き動作します。

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
ja: ウィジェットがWordPressの[link]ウィジェットエリア[/link]から削除されたようです。

en: It's free, and has proven popular with our users.
ja: 無料です。多くのユーザーに支持されています。

en: January
ja: 1月

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Just like in MailPoet 2, set up emails to be sent automatically after one of your subscribers signs up. In MailPoet 3, this feature became Premium. We made it free again. Hurray, hurray.
ja: MailPoet 2の場合と同様に、購読者の1人がサインアップした後に自動的にメールが送信されるように設定します。 MailPoet 3では、この機能がプレミアムになりました。 それをもう一度自由にしました。 やった、やった。

en: Key
ja: キー

en: Label:
ja: ラベル:

en: Last
ja: 最後の

en: Last 180 days
ja: 180日以内

en: Last 30 days
ja: 30日以内

en: Last 365 days
ja: 365日以内

en: Last 7 days
ja: 7日以内

en: Last 90 days
ja: 90日以内

en: Last Name
ja: 姓

en: Last click
ja: 前回のクリック

en: Last month
ja: 先月

en: Last name
ja: 姓

en: Last open
ja: 最終開封

en: Last updated: %1$s
ja: 最終更新: %1$s

en: Latest batch was sent %1$s ago.
ja: 最後の分のメールが %1$s 前に送信されました。

en: Latest content already sent.
ja: 最新のコンテンツを送りました。

en: Latest post title
ja: 最新の投稿タイトル

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
ja: Leaky Paywall は課金システム内にコンテンツを配置するプレミアムプラグインです。このアドオンはお客様の顧客購読を管理します。

en: Learn more.
ja: もっと知る。

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
ja: このオプションを「はい」にしておいてください。SMTPサービスで、認証機能をオフにしてあるサーバはほとんどありません。

en: Let subscribers select their lists:
ja: 購読者が自分のリストを選べるようにする:

en: Letters only
ja: 文字のみ

en: Line is empty
ja: 行が空です

en: Link
ja: リンク

en: Link to browser version
ja: ブラウザ表示用バージョンへのリンク

en: Links
ja: リンク

en: List "%1$s" has been deleted.
ja: リスト"%1$s"が削除されました。

en: List "%1$s" has been duplicated.
ja: リスト"%1$s"が複製されました。

en: List "%1$s" has been synchronised.
ja: リスト"%1$s"は同期されました。

en: List created based on a newsletter segment.
ja: ニュースレターのセグメントを基に作成されたリスト

en: List has been updated.
ja: リストがアップデートされました。

en: List of fields to export
ja: エクスポートするフィールドのリスト

en: List of forms
ja: フォームのリスト

en: List selection
ja: リスト選択

en: Lists
ja: リスト

en: Lists and Subscribers
ja: リストと購読者

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
ja: 購読者が申込みをしたリスト。

en: Loading more Results...
ja: 結果を読み込み中…

en: Loading results...
ja: 結果のロード中...

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Local time is <code>%1$s</code>
ja: ローカルタイムは<code>%1$s</code>です。

en: Login
ja: ログイン

en: Looking for Premium?
ja: プレミアムをお探しですか？

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
ja: もっと速い送信メソッドを探していますか? プロフェッショナルなSMTPを使って送信することについて、[link]続き読む[/link]

en: MailPoet Subscription Form
ja: MailPoet購読申込みフォーム

en: MailPoet Version
ja: MailPoetのバージョン

en: MailPoet Version:
ja: MailPoetのバージョン:

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
ja: MailPoetは再インストールできません。<em>wp-content/uploads/wysija</em>フォルダを書込み可能にする必要があるからです。パーミッションを変えて、再インストールしてください。

en: MailPoet employs a talented group of people who geek out on providing outstanding email delivery. No interns here — just real engineers applying 30 years of combined experience to deliver improvements, bug fixes, and features you ask for on a weekly release schedule.
ja: MailPoetは、傑出したメール配信を提供してくれる有名人を雇用しています。ここにインターンはいません。リリーススケジュールで求められる機能、バグフィックス、および機能を提供するために、30年の経験を組み合わせた実際のエンジニアだけです。

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
ja: MailPoetは同じバージョンで再インストールされました。設定とデータは削除されました。

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
ja: MailPoetはアンインストールされました。あなたのサイトからWysijaは消えています。

en: MailPoet is a community-driven project, so when you ask, we listen and deliver. We’ve built your most highly requested features into MailPoet 3, including the ability to segment subscribers by opens or clicks (Premium), left/right post image alignment, and all—new templates.
ja: MailPoetはコミュニティ主導のプロジェクトなので、尋ねると、私たちは聞き取り、届けます。MailPoet 3にはオープンまたはクリック（プレミアム）、左右のポスト画像アラインメント、および全く新しいテンプレートでユーザをセグメント化する機能など、最も要求の高い機能が組み込まれています。

en: MailPoet page
ja: MailPoetのページ

en: MailPoet says:
ja: MailPoet のコメント:

en: Mailbox Full
ja: メールボックスがいっぱいです

en: Mailbox not available
ja: メールボックスが使えません

en: March
ja: 3月

en: Match data
ja: データにマッチ

en: Maximum of posts to show
ja: 表示する投稿の上限

en: Maximum upload file size: %d%s.
ja: アップロードするファイルの最大サイズ: %d%s

en: May
ja: 5月

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja: 容量オーバーです。もう少し小さいファイルで試してください。

en: Message delayed
ja: 遅れたメッセージ

en: Method set by the network admin.
ja: ネットワーク管理者が設定したメソッド

en: Modified On
ja: 更新日

en: Modify
ja: 変更

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month
ja: 月

en: Month (January, February,...)
ja: 月 (1月、2月…)

en: Move to list
ja: リストに移動

en: My first list
ja: 最初のリスト

en: My rating: %1$s
ja: レート: %1$s

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: 名前

en: Name & email of yourself or your company.
ja: あなた自身またはあなたの会社の名前とメールアドレス

en: Need Help Switching?
ja: 切り替えのヘルプが必要ですか？

en: Network's Default Sending Method
ja: ネットワークのデフォルト送信方法

en: Network's Method
ja: ネットワーク・メソッド

en: Never opened or clicked
ja: 未開封＋クリックされていないもの

en: New Form
ja: 新しいフォーム

en: New form
ja: 新しいフォーム

en: New list
ja: 新しいリスト

en: New subscriber to %1$s
ja: %1$sの新たな購読者

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Newsletter Images
ja: ニュースレターの画像

en: Newsletter Subject
ja: ニュースレターの件名

en: Newsletter can't be deleted.
ja: ニュースレターは削除されません。

en: Newsletter deleted.
ja: ニュースレターは削除されました。

en: Newsletter has been saved as a draft.
ja: ニュースレターの下書きを保存しました。

en: Newsletter has been saved.
ja: ニュースレターは保存されました。

en: Newsletter has been scheduled.
ja: ニュースレターのスケジュールを設定しました。

en: Newsletter profile has been updated.
ja: ニュースレターのプロファイルがアップデートされました。

en: Newsletter successfully created.
ja: ニュースレターが作成されました。

en: Newsletters
ja: ニュースレター

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
ja: ニュースレターが送信されています。最新のニュースレターも後ほど送られる予定です。

en: Next &gt;
ja: 次&gt;

en: Next send out in %1$s
ja: 次回は%1$sに送信

en: Next send out on %1$s
ja: 次回は%1$sに送信

en: Next step
ja: 次のステップ

en: Next try in %s minutes.
ja: %s分で次の試行を行います。

en: Nice work, you’ve updated MailPoet 2!
ja: 素晴らしい、MailPoet 2を更新しました！

en: No
ja: いいえ

en: No Results were found
ja: 見つかりません

en: No email sent.
ja: メールは送信されていません。

en: No list specified
ja: リストが指定されていません

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
ja: 購読者が見つかりません。削除されているからかもしれません。

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
ja: いいえ結構です。サイトには十分なアクセス数があり、そのたびに自動で MailPoet cron が起動します。

en: No thanks! I'll use MailPoet version 2 for now
ja: 結構です！ 現在MailPoetバージョン2を使用します

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
ja: 待ち行列に入れたメールが送信されない場合、このオプションを有効化してください。

en: Not Configured!
ja: 設定されていません!

en: Not active.
ja: 停止中

en: Not sent
ja: 未送信

en: Not sent yet.
ja: 未送信

en: Note:
ja: 注意:

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
ja: 注意: [link]プレミアムバージョン[/link]で、購読者が開封してクリックしたものを探す

en: Nothing
ja: なし

en: November
ja: 11月

en: Number of lines:
ja: 行数:

en: Numbers only
ja: 数字のみ

en: October
ja: 10月

en: Once a week
ja: 1週間ごと

en: Once every 28 days
ja: 28日ごと

en: Once every fifteen minutes
ja: 15分ごと

en: Once every five minutes
ja: 5分ごと

en: Once every minute
ja: 1分ごと

en: Once every ten minutes
ja: 10分ごと

en: Once every thirty minutes
ja: 30分ごと

en: Once every two hours
ja: 2時間ごと

en: Once every two minutes
ja: 2分ごと

en: One configuration for all sites
ja: すべてのサイトで同一の構成

en: One email has been sent. | %d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
ja[0]: メール %d 通が送信されました。

en: One less subscriber to %1$s
ja: %1$sの購読者が一人減りました

en: Oops! There are no newsletters to display.
ja: おっと！ニュースレターがありません。

en: Oops! We could not add you!
ja: 追加できませんでした。

en: Oops! You're already subscribed.
ja: おっと! あなたはもう購読者になっています。

en: Open, clicks, unsubscribed
ja: 開封, クリック, 購読中止

en: Opened
ja: 開いた

en: Opened & Clicked
ja: 開封＋クリックしたもの

en: Opened & Unsubscribed
ja: 開封されたと購読中止

en: Opened date
ja: 開封日付

en: Opened only
ja: 開封したもののみ

en: Order:
ja: 順序:

en: Ordering
ja: 順序

en: Our toolbar doesn't load?
ja: ツーバーが読み込みできませんでしたか？

en: PHP version 5.6 or above (you have version %s)
ja: PHPバージョン5.6以上（%sバージョンがあります）

en: Page %1$s
ja: ページ%1$s

en: Page does not exist.
ja: ページが存在しません。

en: Page is not accessible.
ja: ページはアクセスできません。

en: Pages
ja: ページ

en: Password
ja: パスワード

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
ja: 過去のニュースレターのリストを表示するには、このショートコードを貼付けます。

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
ja: 投稿や固定ページに購読者の総数を表示するショートコードを貼り付けます

en: Pause
ja: 停止

en: Paused
ja: 停止中

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
ja: 電話番号 (数字、+、-、#、","、空白文字)

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
ja: [link]プレミアムバージョンの機能[/link]では Photoshop ファイルを利用できます。

en: Pick a date
ja: 日付の選択

en: Pick a list
ja: リストを選ぶ

en: Pick one or many lists
ja: ひとつか、複数のリストを選ぶ

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
ja: 購読者をインポートしたいリストを選んでください。

en: Pick your prefered configuration?
ja: 希望の構成を選択しますか ?

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
ja: この問題を解決するには、サイトのホストか管理者にご連絡ください。

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
ja: <%= chars %>文字削除してください。

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
ja: <%= chars %>文字以上入力してください

en: Please enter CAPTCHA correctly.
ja: CAPTCHAを正しく入力してください。

en: Please enter first name
ja: 名前を入力してください

en: Please enter last name
ja: 姓を入力してください

en: Please make a selection first!
ja: 最初に選択をしてください!

en: Please select a newsletter.
ja: ニュースレターを選んでください。

en: Please select an article.
ja: 記事を選択してください。

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ja: %1$sブラウザーのアップローダー%2$sを使用してファイルをアップロードしてみてください。

en: Please verify your link to this page.
ja: このページへのリンクを確認してください。

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
ja: メール設定を見直して、このテストメールが送れることを確認してください。

en: Position your mouse over the image to the left.
ja: 左の画像の上にマウスポインタを持って行ってください。

en: Post Notifications
ja: 投稿の告知

en: Post Selection
ja: おすすめ投稿

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Posts
ja: 投稿

en: Preceded by:
ja: 前につく:

en: Premium
ja: プレミアム

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
ja: サイトにプレミアムライセンスがありません。[link]こちら[/link]から購入してください。

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
ja: プレミアムバージョンユーザーは次のクーポンで 20% オフになります: MAILPOET20

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
ja: プレミアムバージョンユーザーは次のクーポンで 20% オフになります: MP20

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
ja: プレミアムバージョンユーザーは次のクーポンで 25% オフになります: mailpoet25

en: Premium version is valid for your site.
ja: プレミアム・バージョンがこのサイトで有効になっています。

en: Preselect today's date:
ja: 今日の日付をあらかじめ選択:

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
ja: このオプションを選ぶと、意志に反して登録されてしまうことを防ぎ、リストをクリーンな状態にキープすることを確実にします。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview in new tab
ja: 新しいタブでプレビュー

en: Preview page
ja: プレヴューページ

en: Preview without images
ja: 画像なしでプレヴュー

en: Process bounce handling now!
ja: バウンスメール操作をすぐに開始!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
ja: プロセスをやり直して、コネクションが切断されるのを回避しました。

en: Process refreshed to avoid a time limit.
ja: プロセスをやり直して、時間制限を回避しました。

en: Purchase
ja: 購入

en: Purchase the premium version.
ja: プレミアムバージョンを購入する。

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
ja: フリーのプラグイン GetConversion ではフォームをサイトのヘッダーやフッター、投稿内の美しいボックス内に配置できます。このアドオンはプラグインと MailPoet を接続します。<br/></br><a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">こちら</a>をクリックして、このアドオンのプレミアムバージョンを 30% オフで入手してください。

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
ja: このプレミアムプラグインを使用すると、ポップアップ、フッターバー、スライドインに購読フォームを配置して、購読者を増やします。

en: Queue is empty!
ja: キューは空です!

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
ja: パワフルでフレキシブルな Ninja フォームにより MailPoet メーリングリスト用ニュースレターサインアップフォームを素早く作成できます。

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Random text or HTML
ja: ランダムなテキスト、またはHTML

en: Random text or instructions
ja: ランダムなテキストまたは手順

en: Rate
ja: 比率

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read documentation
ja: ドキュメントを読む

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Read more.
ja: もっと読む。

en: Read online.
ja: オンラインで読む。

en: Read the FAQ
ja: FAQを読む

en: Refresh the page you current are!
ja: 現在のページをリフレッシュする。

en: Registration is disabled on this site.
ja: このサイトで登録を解除します。

en: Reinstall
ja: 再インストール

en: Reinstall MailPoet?
ja: MailPoetを再インストールしますか?

en: Reinstall from scratch
ja: クリーンな状態から再インストール

en: Reinstall now...
ja: 再インストール中…

en: Remove
ja: 削除

en: Remove from all lists
ja: 全てのリストから削除

en: Remove from list
ja: リストから削除

en: Remove from the queue
ja: キューから削除

en: Remove image
ja: 画像を削除

en: Remove link
ja: リンクを削除

en: Remove text
ja: テキストを削除

en: Renew now.
ja: 今すぐ更新してください。

en: Reply-to
ja: 返信先

en: Reply-to name & email
ja: 返信先の名前とメールアドレス

en: Request successful
ja: リクエスト成功

en: Resend confirmation email
ja: 確認メールの再送信

en: Resume
ja: 再開

en: Return to MailPoet
ja: MailPoet に戻る

en: Roles and permissions
ja: 役割とアクセス許可

en: SMTP Hostname
ja: SMTPホストの名前

en: SMTP port
ja: SMTPポート

en: SPF and DKIM
ja: SPF と DKIM

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save & close
ja: 保存して閉じる

en: Save and reactivate
ja: 保存してアクティブにする

en: Save as draft and close
ja: 下書きとして保存して閉じる

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
ja: 保存しました! このフォームを[link_widget]ウィジェット[/link_widget]に追加します。

en: Saved! The changes are already active in your widget.
ja: 保存しました! 変更はすでにウィジェットに反映されています。

en: Saving default style...
ja: デフォルトスタイルを保存しています...

en: Saving form...
ja: フォームを保存中...

en: Saving newsletter...
ja: ニュースレターの保存...

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule it
ja: 配信スケジュール

en: Scheduled
ja: 予定された

en: Scheduled to be sent in %1$s
ja: %1$sまでに送信されるスケジュール

en: Scheduled to be sent on %1$s
ja: %1$sに送信されるように予定する

en: Search
ja: 検索

en: Search newsletters
ja: ニュースレターを検索

en: Search recipients
ja: 受信者を探す

en: Search subscribers
ja: 購読者を検索する

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Second step:  "%1$s"
ja: 第2ステップ:  "%1$s"

en: Secure connection
ja: SSL接続

en: Security Problem
ja: セキュリティの問題

en: Security error.
ja: セキュリティーエラー。

en: Security failure during request
ja: リクエストの間にセキュリティの問題が発生しました

en: See Premium version 2 [link]features list[/link]
ja: プレミアムバージョン2の[link]機能一覧[/link]を参照してください。

en: Segment of %1$s
ja: %1$s のセグメント

en: Select
ja: 選択

en: Select Files
ja: ファイルを選択

en: Select a field type:
ja: フィールドタイプの選択:

en: Select a form:
ja: フォームを選択:

en: Select all %1$s subscribers.
ja: %1$s人の購読者を選択する。

en: Select at least 1 subscriber!
ja: 最低1人の購読者を選択してください!

en: Select list(s):
ja: リストを選択する:

en: Select the list you want to add:
ja: 追加したいリストを選択:

en: Select the page to display the subscriber's profile.
ja: 購読者プロフィールに表示するページを選択してください。

en: Select your industry.
ja: 業界を選択してください。

en: Select...
ja: 選択...

en: Selection options
ja: 選択オプション

en: Send
ja: 送信

en: Send Process
ja: 送信プロセス

en: Send Welcome Emails for Free
ja: 無料でウェルカムメールを送信する

en: Send a test mail
ja: テストメールを送る

en: Send immediately.
ja: すぐに送信する。

en: Send later
ja: 後で送信

en: Send preview
ja: プレヴューを送る

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
ja: プロフェッショナルなSMTPプロバイダで送信。大きなリストでも小さなリストでもよい選択です。私たちはいくつかのプロバイダとプロモーションの申込みについて協議しました。

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
ja: どのメソッドがあなたのサーバで動作するかを確認するために、テストメールを何通か送ってみましょう。

en: Send...
ja: 送る...

en: Sender
ja: 送信者

en: Sender of notifications
ja: 通知の送信者

en: Sending
ja: 送信中

en: Sending a test email
ja: テストメールを送る

en: Sending batch of emails...
ja: 1回分のメールを送信...

en: Sending has resumed.
ja: 送信が再開されました。

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
ja: %1$sメーリングリストに購読申込みがあった直後に送信

en: Sending is now paused.
ja: 送信は一時停止中です。

en: Sending per event
ja: イベントごとに送信

en: Sending preview...
ja: プレビューの送信...

en: Sending suspended.
ja: 送信を一時停止しました。

en: Sendmail path
ja: sendmailのパス

en: Sent
ja: 送信済

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
ja: 新しいユーザが%1$sとしてあなたのサイトに追加されたら、%2$sで送信。

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
ja: %1$sメーリングリストに購読申込みがあった直後の%2$sに送信

en: Sent On
ja: 送信日

en: Sent daily at %1$s.
ja: 毎日%1$sに送信

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
ja: 新しいユーザが%1$sとしてあなたのサイトに追加されたらすぐに送信。

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
ja: 毎月%1$sの%2$s、%3$sに送信

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
ja: 毎月%1$sの%2$sに送信

en: Sent on
ja: この日に送信

en: Sent to %1$s out of %2$s
ja: %2$s中%1$sが送られました

en: Sent to %1$s subscribers.
ja: %1$sの購読者に送信

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
ja: 毎週%1$sの%2$sに送信

en: September
ja: 9月

en: Set as default style.
ja: デフォルトスタイルとして設定する

en: Settings
ja: 設定

en: Share anonymous data
ja: 匿名データの共有

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
ja: 匿名データを共有し、プラグインの向上に協力します。 詳細については[link]こちら[/link]を参照してください。

en: Shortcode to display total number of subscribers
ja: 購読者の総数を表示するショートコード

en: Show
ja: 表示

en: Show all months
ja: すべての月を表示

en: Show all themes
ja: すべてのテーマを表示

en: Show display options
ja: 表示オプションを表示

en: Show divider between posts
ja: 投稿の間に区切り線を表示する

en: Size:
ja: サイズ:

en: So you know, MailPoet has a completely new version...
ja: MailPoetには全く新しいバージョンがあります...

en: Social Bookmark Selection
ja: おすすめソーシャルブックマーク

en: Social bookmarks
ja: ソーシャルブックマーク

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
ja: ごめんなさい、ディスク容量いっぱいになりました(%s MB)。

en: Sort by
ja: 絞り込む:

en: Spam test results
ja: スパムテストの結果

en: Split subscribers into %1$s pages.
ja: 購読者を%1$sページに分割する。

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
ja: メールが文字化けする場合、言語に対応する文字セットを選択してください。

en: Standard Newsletters
ja: 標準的なニュースレター

en: Standard newsletter
ja: スタンダードなニュースレター

en: Statistics
ja: 統計

en: Stats
ja: 統計

en: Stats : %1$s
ja: 統計情報: %1$s

en: Stats dashboard
ja: 統計のダッシュボード

en: Status
ja: ステータス

en: Step %1$s
ja: ステップ %1$s

en: Step 1:
ja: ステップ1:

en: Step 2:
ja: ステップ2:

en: Step 3:
ja: ステップ3:

en: Step 4:
ja: ステップ4:

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
ja: 無料のホワイトリストサービスプラグイン WangGuard を使用してロボットによる不正サインアップを防止します。

en: Styles
ja: スタイル

en: Styles could not be saved
ja: スタイルを保存できませんでした

en: Styles have been saved
ja: スタイルを保存しました

en: Subject
ja: 件名

en: Subject line
ja: 件名行

en: Submit
ja: 送信

en: Subscribe in comments
ja: コメントで購読申込み

en: Subscribe in registration form
ja: 登録フォームで購読

en: Subscribe to our Newsletter
ja: ニュースレターを購読します

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
ja: ニュースレターを購読してください。[total_subscribers]人の仲間が待っています。

en: Subscribe!
ja: 購読!

en: Subscribed
ja: 購読中

en: Subscribed on
ja: 購読申込日

en: Subscriber
ja: 購読者

en: Subscriber Status
ja: 購読者の状態

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
ja: 購読者はすでに存在します。[link]クリックして編集[/link]。

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
ja: 購読者が変更されました。[link]再編集[/link]。

en: Subscriber has been saved.
ja: 購読者を保存しました。

en: Subscriber has not been modified.
ja: 購読者は変更されていません。

en: Subscriber has not been saved.
ja: 購読者は保存されていません。

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
ja: 購読者が見つかりません: <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
ja: 購読者は%2$s通のうち%1$s通のメールを開きました。

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
ja: 購読者は%2$s通のうち%1$s通のメールを開きました。

en: Subscriber profile page
ja: 購読者プロフィールページ

en: Subscribers
ja: 購読者

en: Subscribers can choose from these lists :
ja: 購読者はこのリストから選択することができます:

en: Subscribers can edit their profile
ja: 購読者によるプロフィール編集可

en: Subscribers in no list
ja: リストのない購読者

en: Subscribers per page:
ja: ページ毎の購読者:

en: Subscribers to show per page:
ja: 1ページに表示する購読者

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
ja: 購読者は、ニュースレターを受け取るために、メールで購読申込みのアクティベートをするようになります。推奨設定。

en: Subscription MailPoet
ja: MailPoetの購読

en: Subscription confirmation
ja: 購読の確認

en: Subscription date
ja: 購読申込日

en: Subscription form for your newsletters.
ja: ユースレターの購読申込みフォーム

en: Subscription without JavaScript is disabled.
ja: JavaScriptを使わない購読申込みは無効にされています。

en: Success
ja: 成功

en: Success message:
ja: 成功メッセージ:

en: Successfully connected to %1$s
ja: %1$sに接続しました

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
ja: 問題なく<b><i>%s</i></b>に送られました。

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Tags: %1$s
ja: タグ: %1$s

en: Test email successfully sent to %s
ja: 問題なくテスト・メールが%sに送信されました。

en: Test method
ja: テスト方法

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area
ja: テキストエリア

en: Text Input
ja: テキスト入力

en: Text of "Unsubscribe" link
ja: 「購読中止」リンクのテキスト

en: Thanks!
ja: ありがとう！

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
ja: ありがとうございます! それでは、MailPoetに行きましょう。

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
ja: 入力された<strong>fromアドレス</strong>(%1$s)は有効なメールアドレスではありません。

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
ja: 入力された<strong>replay to</strong>メールアドレス(%1$s)は有効なメールアドレスではありません。

en: The MailPoet team will continue to support the Premium users of version 2 (the one you are using now) until the spring of 2019. A purchase of the Premium for version 2 will be valid for Premium version 3.
ja: MailPoetチームは、2019年の春までバージョン2のPremiumユーザー（あなたのバーション）を引き続きサポートします。バージョン2のプレミアムの購入は、プレミアムバージョン3で有効です。

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
ja: WordPress サイトの wp-config.php で指定された MySQL ユーザーには MySQL テーブルを作成する権限がありません。MailPoet のインストールを完了するにはユーザーを変更するか Web サイトの管理者に連絡してください。MySQL エラー:(%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
ja: お使いのサーバでPHPのopenssl拡張モジュールが有効化されていません。SSLコネクションを使いたいときは、これを有効化するようにサーバ管理者に依頼してください。

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
ja: エラーが多すぎるので、送信プロセスを停止しました。

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
ja: ニュースレターのフッタにアドレスを追加します。スパムフィルタを避けるのに役立ちます。

en: The authors have done a pretty awesome job.
ja: 作者は素晴らしい仕事をしています。

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
ja: バウンスメールのアドレス"%1$s"は問題を起こすかもしれません。フィールドを空にして、もういちど試してみてください。

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
ja: インポートしようとしているデータは CSV フォーマットではないようです（コンマで区切られた値）

en: The email ID %s is not published
ja: メールID %s は公開されていません

en: The email is not valid!
ja: メールアドレスが不正です!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
ja: CSVファイルの最初の行は、見出しでなければいけません。例: "email","lastname","firstname"

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
ja: 購読者が最初に目にする部分です。開封率を上げるため注意してください。

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
ja: "%1$s"フォルダは書込み可能ではありません。このフォルダのアクセス権限を変更して、MailPoetのセットアップができるようにしてください。

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
ja: "%1$s"フォルダは書込み可能ではありません。このフォルダのアクセス権限を変更して、MailPoetのセットアップができるようにしてください。

en: The form named "%1$s" has been created.
ja: "%1$s"という名前のフォームはすでに作成されています。

en: The form named "%1$s" has been deleted.
ja: "%1$s"という名前のフォームは削除されています。

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
ja: 間もなく最後の分のメール送信が自動的に始まります。

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
ja: プラグインの購読者をインポートするときに自動的に作られたリスト: "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
ja: MailPoetのインストールのときに自動で作られるリスト。

en: The list does not exists or cannot be deleted.
ja: リストは存在しないか、削除することができません。

en: The list does not exists or cannot be synched.
ja: リストは存在しないか、同期できないかです。

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
ja: リストは"%1$s"にあったもので、自動的にインポートされました。

en: The list has been deleted.
ja: リストは削除されました。

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
ja: 張り付けたリストは大きすぎてブラウザで表示できません。かわりに<strong>ファイルをアップロードしてください</strong>。

en: The newsletter doesn't exist.
ja: ニュースレターはありません。

en: The newsletter has been duplicated.
ja: ニュースレターが重複しています。

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
ja: ニュースレターが無効化されます。編集すると再度、有効化する必要があります。本当に無効化しますか ?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
ja: ウィジェット「%sAutomatic latest content%s」により追加された投稿

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
ja: CSVファイルの二行目は、値のセットでなければいけません。例: "joeeg@example.com","Average","Joe"

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
ja: セグメントは[IMPORT] リストから購読を中止できません。

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
ja: このニュースレターの待ち行列からセグメントが削除されました。

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
ja: すべてのリストからセグメントの購読が中止されました。

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
ja: リスト「%1$s」からセグメントの購読が中止されました。

en: The selected value is already matched to another column.
ja: 選択した値はすでに別の列と一致しています。

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
ja: 小さなリストでは最も簡単な解決法。あなたのホストは1日のメール数に制限をかけています。

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
ja: このキャンペーンに使う購読者のリスト。

en: The theme %1$s has been installed on your site.
ja: テーマ%1$sはあなたのサイトにインストールされました。

en: The theme you selected could not be loaded.
ja: 選択したテーマを読み込めませんでした。

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
ja: アップロードしたファイルの最初の二行はこうなっています:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
ja: お使いのブラウザではファイルをアップロードできません。かわりに、<a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">お使いのデバイス用のアプリ</a>が使えるかもしれません。

en: Theme %1$s could not be deleted.
ja: テーマ%1$sは削除できませんでした。

en: Theme %1$s has been deleted.
ja: テーマ%1$sは削除されました。

en: Themes
ja: テーマ

en: Then paste your list here
ja: リストをここにペースト

en: There are %1$s messages in your mailbox
ja: メールボックスに%1$s通のメッセージがあります。

en: There are %1$s pending email(s)
ja: 保留中のメールが%1$s通あります。

en: There are no bounced messages to process right now!
ja: すぐに処理すべきバウンスメールはありません!

en: There are no list to send to.
ja: 送信するリストはありません。

en: There are no messages
ja: メッセージはありません

en: There are no newsletters.
ja: ニュースレターはありません。

en: There are no posts corresponding to that search.
ja: 検索に合う投稿は見つかりません。

en: There is no plugin to import from.
ja: インポートするプラグインがありません。

en: There is no subject or body in this email
ja: このメールには件名と本文がありません。

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
ja: このインターフェースを動作させない、サード（3rd）パーティ製のアクティブなプラグインかテーマがあるはずです。 [link]もっと読む[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
ja: インポートしようとしているリストでエラーが発生したようです。

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ja: 設定エラーです。サーバー管理者に連絡してください。

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
ja: "%1$s"のライセンスがありません。プレミアムをお使いなら、あなたの[link]アカウント管理[/link]にこのドメインを追加してください。

en: There's no stats to load!
ja: 統計がありません！

en: These tables could not be created on installation: %1$s
ja: これらのテーブルはインストール時に作れませんでした: %1$s

en: Third party
ja: サードパーティ

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
ja: このプレミアムプラグインを使用すると Facebook を含む多くの場所に MailPoet フォームを挿入できます。

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
ja: このプレミアムプラグインを使用すると MailPoet フォームをポップアップに追加できます。

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
ja: このプレミアムプラグインはヘッダーの下にきれいなフォームを追加できるようにします。

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
ja: ビジュアルエディター内のテキストブロックの HTML を変更できます。

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
ja: これは、ニュースレターのフッタにある購読中止のリンクのラベルを変更します。

en: This email engine works on 95&#37; of servers
ja: このメールエンジンは95&#37;のサーバで動作します

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
ja: jetPack プラグインの「コメント」機能が有効になっているので、この機能は使えません。

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
ja: この機能はインラインフレームが必用です。iframeが無効にされているか、お使いのブラウザがそれをサポートしていないようです。

en: This field contains no values
ja: フィールドに値がありません。

en: This field does not exist
ja: このフィールドは存在しません。

en: This file is empty. Please try another.
ja: ファイルが空です。ほかのファイルで試してください。

en: This file is not an image. Please try another.
ja: 画像ファイルではありません。他のファイルで試してください。

en: This file type is not allowed. Please try another.
ja: 許可されていないタイプのファイルです。他のファイルで試してください。

en: This form adds subscribers to these lists:
ja: このフォームは次のリストに購読者を追加します:

en: This form does not exist
ja: このフォームは存在しません

en: This form does not exist.
ja: このフォームは存在しません。

en: This form has already been deleted.
ja: このフォームはすでに削除されています。

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
ja: 投稿の最初または最後にフォームをデザインし、配置できる無料のプラグインです。

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
ja: この無料プラグインでポップアップ内にフォームが作れます。

en: This image might be in an article. Delete anyway?
ja: 画像は記事内にあります。削除しますか？

en: This is fast!
ja: 速い !

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ja: 最大容量を超えています。他のを試してください。

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
ja: これは無料バージョンです。強力なプレミアムバージョンもあります。

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
ja: これはメールの件名です。購読者が最初に見るものになりますから、創造性を発揮しましょう。

en: This method works on 5&#37; of servers
ja: このメソッドは5&#37;のサーバで動作します

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
ja: CSV形式のファイルを指定するか、GmailやHotmailやYahooから単純にペーストしてください。[link]サポートサイトの例[/link]を参照してください。

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
ja: CSV形式のファイルである必要があります。[link]サポートサイトの例[/link]を参照してください。

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
ja: このタブでは、現在とひとつ前のニュースレターで使った画像がたくさん見つかります。

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
ja: このタブでは、現在とひとつ前のニュースレターで使った画像がたくさん見つかります。

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
ja: このテキストは、メールソフトが画像をブロックしているときに表示されます。ほとんどの場合、ブロックの設定になっています。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time remaining: %1$s
ja: 残り時間: %1$s

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
ja: メールの送信に48時間以上かかりました。

en: Title alignment
ja: タイトルの配置

en: Title format
ja: タイトルの書式

en: Title position
ja: タイトルの位置

en: Title:
ja: タイトル:

en: Titles & text
ja: タイトルとテキスト

en: To
ja: 宛先

en: To edit, simply click on this block of text.
ja: 編集するには、このブロックのテキストをクリックするだけです。

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
ja: 再開するには[link]すぐにプレミアムへ![/link]を送ってください

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
ja: 私たちのニュースレターを購読するには、下にあなたのメールアドレスを入れてください。確認のメールが送られます。

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
ja: [link]プレミアムバージョン[/link] であればバウンスメールを自動で処理します。

en: Today you have sent %1$s emails
ja: 今日は%1$s通のメールが送信されました。

en: Today's statistics
ja: 今日の統計

en: Toggle Geeky Options
ja: ギークオプションの切り替え

en: Top links
ja: トップリンク

en: Total clicks
ja: 合計クリック数

en: Total number of posts or pages
ja: 投稿とページの総数

en: Total of batch
ja: 1回分の合計数

en: Total of subscribers
ja: 購読者の合計

en: Try MailPoet 3
ja: MailPoet 3を試してみてください

en: Try Risk-Free
ja: ノーリスクを試す

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
ja: 無料バージョンでも素晴らしい製品です。自分自身で試してみてください。

en: Try the new (and much better) MailPoet now
ja: 新しい（そしてはるかに良い）MailPoetを今すぐお試しください

en: Try the new version 3 today.
ja: 今日は新しいバージョン3をお試しください。

en: Try the online demo
ja: オンラインデモを試す

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type name of your new list
ja: 新しいリストの名前:

en: Type of date:
ja: 日付のタイプ:

en: Unconfirmed
ja: 未承認

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
ja: これ以降は未承認の購読者でもアクティベーションせずにニュースレターを受信できます。

en: Unique clicks
ja: ユニーククリック数

en: Unlisted
ja: リストにありません

en: Unopened
ja: 開いていない

en: Unsubscribe
ja: 購読中止

en: Unsubscribe from all lists
ja: すべてのリストの購読をやめる

en: Unsubscribe from list: %1$s
ja: %1$sリストの購読をやめる

en: Unsubscribe link
ja: 購読中止リンク

en: Unsubscribe page
ja: 購読中止ページ

en: Unsubscribed
ja: 購読中止

en: Unsubscribed on %1$s
ja: %1$sに購読中止

en: Update
ja: 更新

en: Update Plugin
ja: プラグインを更新する

en: Update list
ja: リストをアップデート

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
ja: MailPoet バージョン "%1$s" に更新できませんでした。

en: Updated Weekly
ja: 毎週更新

en: Upgrade DKIM key
ja: DKIM keyをアップグレード

en: Upgrade to Premium – Save 50%
ja: プレミアムにアップグレード - 50％割引

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Theme (.zip)
ja: テーマ(.zip)をアップロードする

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
ja: アップロード・エラー。ファイル%1$sは大きすぎます! (最大:%2$s)

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Upload stopped.
ja: アップロードは中止されました。

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
ja: または

en: Use `view_in_browser_link` instead.
ja: 代わりに「view_in_browser_link」を使用してください。

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
ja: スパムフォルダ―やメールのブロックを避けるため、<strong>info@%s</strong> のようなドメインからのメールを使用する。

en: Use reCAPTCHA to protect MailPoet subscription forms. [link]Sign up for an API key pair here[/link].
ja: reCAPTCHAを使用してMailPoet購読フォームを保護してください。 [link]ここでAPIキーペアに登録してください[/link]。

en: Use the same method as the one used for your WP site.
ja: WordPress サイトでの方法と同じ方法を使用します。

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
ja: cronジョブにこちらのURLをお使いください：[cron_url]

en: Used for communication between your site and Google. Be sure to keep it a secret.
ja: サイトとGoogleの間の通信に使用されます。 それを秘密にしておいてください。

en: Used in the HTML code your site serves to users.
ja: サイトがユーザーに提供するHTMLコードで使用されます。

en: User choice: %s
ja: ユーザーの選択: %s

en: User has been inserted.
ja: ユーザを挿入しました。

en: User has been updated.
ja: ユーザをアップデートしました。

en: User has not been inserted.
ja: ユーザは挿入されませんでした。

en: User has not been updated.
ja: ユーザはアップデートされませんでした。

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
ja: ユーザーはニュースレターの Reply-to アドレスを変更できます。またネットワーク管理者は各サイトの送信方法を編集できます。

en: Validate for:
ja: 確認:

en: Value
ja: 値

en: Verify that the date in blue matches the original one.
ja: 青い日付が元の日付と同じことを確認してください。

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
ja: 凝ったユーザーインターフェースでなければ、非常にパワフルです。

en: View
ja: ビュー

en: View all
ja: すべて表示

en: View all lists
ja: すべてのリストを表示

en: View all themes by %1$s
ja: %1$s のすべてのテーマを表示

en: View author's website
ja: 著者のウェブサイトを見る

en: View by lists
ja: リストごとに見る

en: View in browser link
ja: ブラウザで見るリンク

en: View newsletter
ja: ニュースレターを見る

en: View stats or edit
ja: 統計を見る、または編集する

en: View subscribers
ja: 購読者を見る

en: View the 2-minute video
ja: 2分間のビデオを見る

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
ja: 投稿へのコメントを送信する訪問者が、チェックボックスをクリックすると購読できるようになります。

en: Visual
ja: ヴィジュアル

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
ja: 完全にやり直すため、MailPoet を削除してから再インストールします。

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
ja: ご注意！このテーマを再インストールするとフォルダ r:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s の全てのファイルが上書きされます。本当に再インストールしますか？

en: Watch the MailPoet 3 install video
ja: MailPoet 3のインストールビデオを見る

en: We built our all-new MailPoet Sending Service specifically to handle the demands of WordPress. With more than 30+ million emails now passing through our servers each month, enjoy high open rates with our industry-leading 97.5% deliverability rate.
ja: WordPressの要求を処理するために、まったく新しいMailPoet送信サービスを構築しました。毎月3億以上の電子メールが当社のサーバーを通過し、業界トップの97.5％の配信率で高いオープンレートを実現します。

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
ja: あなたのテーマをインストールすることができません。正しいフォーマットになっていないようです。

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
ja: 最初の10行に有効なアドレスが見つかりませんでした。

en: We don’t officially support IIS (you can still try)
ja: 公式にIISをサポートしていません（まだ試すことができます）

en: We don’t officially support Multisite (it is still usable)
ja: 公式にマルチサイトをサポートしていない（それはまだ使用可能である）

en: We don’t officially support right-to-left language (it is still usable)
ja: 正式に右から左への言語をサポートしていません（まだ使用可能です）

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
ja: 配信されていないメールがキューに保存されています。後で送信プロセスを再開することができます。

en: We received %1$s messages from the user %2$s
ja: %2$sユーザから%1$sのメッセージを受け取りました。

en: We recommend this plugin as the good alternative to WPML for multilingual sites. It's lean, straightforward, and leaves your site's core largely untouched. Each language has its own site in your WordPress Multisite install. Works great with MailPoet.
ja: 多言語サイトに対する WPML の良い代替としてこのプラグインを推奨します。無駄がない素直な実装でサイトのコアをほとんど変更しません。WordPress マルチサイトインストールにおいて言語ごとにサイトを割り当てます。MailPoet と完全に動作します。

en: We redesigned our drag-and-drop designer so it’s sleeker and more intuitive than ever. With over 20 templates to choose from (all free!), you’ll delight and impress subscribers when your emails land in their inboxes.
ja: ドラッグ＆ドロップデザイナーをデザインし直して、今までよりも洗練された、直感的なデザインに仕上げました。20種類以上のテンプレート（すべて無料！）を使用すると、メールが受信箱に届いたときに喜んでくれるでしょう。

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
ja: cron ジョブを設定してください。詳細については support.mailpoet.com 内の[link]こちら[/link]を参照してください

en: We use MailPoet to run MailPoet, so we protect your data as if it were our own. In just a few clicks, you can create GDPR-friendly sign-up forms that help you comply with European privacy regulations.
ja: MailPoetを使ってMailPoetを実行しているので、自分のデータを自分のものとして保護します。わずか数回のクリックで、GDPRに優しいサインアップフォームを作成して、ヨーロッパのプライバシー規定に準拠するのに役立ちます。

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
ja: APIに接続できませんでした。サイトがダウンしているかもしれません。しばらくしてからもう一度接続してみてください。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welcome Page!
ja: ようこそページ!

en: We’re Phasing Out MailPoet 2
ja: MailPoet 2はフェーズアウトしています

en: We’re happy to chat with you! With team members spread around the world, MailPoet offers fast, reliable and friendly support via email and live chat. Prefer to DIY? Our knowledge base is always online. Reach out any time — we’re real humans and here to help.
ja: 私たちはあなたとチャットしてうれしいです！チームメンバーが世界中に広がっているMailPoetは、メールやライブチャットによる迅速で信頼性の高い、フレンドリーなサポートを提供します。DIYを好む？ 当社のナレッジベースは常にオンラインです。私たちは本当の人間で、助けにはいつでも手を伸ばしましょう。

en: We’ve rebuilt it from the ground up to give you better performance and stability, a stunning new interface, all-new integration with the MailPoet Sending Service, and updated plans offering better value. On the other hand, the old MailPoet is only getting security updates.
ja: より良いパフォーマンスと安定性、魅力的な新しいインターフェイス、MailPoet発信サービスとの完全な統合、そしてより良い価値を提供する最新のプランを提供するために、ゼロから再構築しました。 一方、古いMailPoetはセキュリティーアップデートのみを取得します。

en: What type of newsletter is this?
ja: これはどんな種類のニュースレターですか?

en: What's new?
ja: 新着情報

en: When a new WordPress user is added to your site...
ja: 新規 WordPress ユーザーがサイトに追加された場合

en: When failed permanently
ja: メール送信失敗のとき

en: When mailbox is full
ja: メールボックスがいっぱいのとき

en: When mailbox is not available
ja: メールボックスが使えないとき

en: When message is delayed
ja: メッセージが遅れたとき

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
ja: バウンスシステムをセットアップすると、バウンスメール用とフォワード用に別のアドレスを持つ必要があります。

en: When someone subscribes
ja: 購読申込みがあったとき

en: When someone subscribes to the list...
ja: 誰かがリストを購読した場合

en: When someone unsubscribes
ja: 購読中止の依頼があったとき

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
ja: 購読者がアクティベーションリンクをクリックすると、希望の確認ページにリダイレクトされます。

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
ja: バウンスメールが奇妙で、何をすべきかわからないときは、フォワードしてください:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
ja: 購読者が「返信」をクリックしたとき、これが彼らのメールを受け取る人になります。

en: When there's new content...
ja: 新しいコンテンツがある場合

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
ja: スパマーと間違われたときは、バウンスメッセージをフォワードしてください

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
ja: あなたが人間であることを承認する必要があるときは、フォワードしてください:

en: When...
ja: いつ...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
ja: どの抜粋を使いますか? [link]続きを読む[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
ja: MailPoetの設定を変更できるのはだれですか?

en: Who can create newsletters?
ja: ニュースレターを作成できるのはだれですか?

en: Who can manage subscribers?
ja: 購読者の管理ができるのはだれですか?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
ja: ヴィジュアル・エディタでスタイルタブを見ることができるのは?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
ja: ヴィジュアル・エディタでテーマタブを見ることができるのは?

en: Widget Settings
ja: ウィジェット設定

en: With our handy migration tool, you can quickly copy over your subscribers, settings, and forms to MailPoet 3. You’ll need to recreate your email designs, but there’s no learning curve here. Just a friendly and familiar interface you know—only better.
ja: 便利な移行ツールを使用すると、購読者、設定、フォームをMailPoet 3にすばやくコピーできます。メールデザインを再現する必要がありますが、ここで学習曲線はありません。知っている親しみやすく親しみやすいインターフェースです。

en: With this segment
ja: このセグメントがある

en: Wondering what’s new? Check out [link]the change log[/link]
ja: 何が新しくなったのか？ [link]変更履歴[/link]をチェックしてください

en: WordPress Posts' Images
ja: WordPressの投稿画像

en: WordPress Users
ja: WordPress　のユーザ

en: WordPress post
ja: WordPressの投稿

en: WordPress user display name
ja: WordPress ユーザー表示名

en: Wow! Thanks for being part of our community for so long.
ja: 長い間コミュニティに参加いただきありがとうございます。

en: Year
ja: 年

en: Year, month
ja: 年、月

en: Year, month, day
ja: 年、月、日

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I want to purchase Premium version 2
ja: はい、プレミアムバージョン2を購入したい

en: Yes, add me to your mailing list.
ja: はい、私をあなたのメーリングリストに追加してください。

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
ja: おおっと、購読者が一人も見つかりませんでした。

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
ja: フォームを編集するには少なくとも1つのリストが必要です。

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
ja: ひゃあ! フリーバージョンのMailPoetの上限、%1$s購読者に近づいています。無制限にメール送信できる[link]プレミアム[link]にアップグレードしてください。

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
ja: おっと! あなたのブラウザはサポートされないかもしれません。最新の[linkchrome]Chrome[/linkchrome]か[linkff]Firefox[/linkff]か[linkie]Internet Explorer[/linkie]か[linksafari]Safari[linksafari]を入手してください。動作しているようですか? [link_ignore]やめる[/link_igonre]

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
ja: ひゃあ、フリーバージョンのMailPoetで可能な上限、2000購読者をこえてしまいました(合計%1$s)。送信はできません。上限なしで送信できる[link]プレミアム[link]にアップグレードしてください。

en: You Asked, We Built It!
ja: あなたは尋ねました、私たちはそれを作りました！

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
ja: テーマを削除しようとしています: %1$s。本当に削除しますか?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
ja: あなたはこのニュースレターを送ろうとしています。ご確認ください。

en: You are already subscribed to : %1$s
ja: あなたはもう%1$sを購読しています

en: You are already subscribed.
ja: あなたはもう購読者になっています。

en: You are already unsubscribed.
ja: あなたはもう購読を中止しています。

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
ja: [link]アカウント管理[/link]でこのドメインを追加することができます。

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
ja: ニュースレターのデフォルトの reply-to 名、メールアドレスを変更できます。このオプションは基本設定でのアクティベーションメール、管理通知にも使用されます。

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
ja: このフォームを簡単にテーマの[link]ウィジェットエリア[/link]に追加できます。

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
ja: このように、%1$sソーシャルブックマーク%2$sを使うこともできます:

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
ja: 記事が公開されたらすぐに投稿の通知を送るようにウィジェットをひとつだけ追加することができます

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
ja: 選択できる項目は最大<%= chars %>個です

en: You cannot use the DKIM signature option...
ja: DKIMシグネチャオプションはご利用になれません。

en: You have attempted to queue too many files.
ja: 待ち行列に入れるファイルが多すぎます。

en: You have been a MailPoet user for %s.
ja: MailPoet ユーザーになって %s です。

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
ja: 統計に関してコメントがあれば、[link]こちら[/link]から直接連絡してください。

en: You have to select at least 1 list
ja: 少なくとも1つのリストを選択する必要があります。

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
ja: 間違えましたか? [link]購読中止をやり直す[/link]

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
ja: <i>自署証明</i>のオプションを有効にする必要があるかもしれません。

en: You may only upload 1 file.
ja: 1ファイルのみアップロードできます。

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
ja: MailPoetプレミアム・プラグインを有効化する必要があります。

en: You need to select a type for this field
ja: このフィールドのタイプを選ぶ必要があります。

en: You need to select at least one list.
ja: 最低ひとつのリストを選ぶ必要があります。

en: You need to specify a name for this field
ja: このフィールドに名前を明記する必要があります。

en: You need to specify a value for your checkbox
ja: チェックボックスに値を指定する必要があります

en: You need to wait %s seconds before subscribing again.
ja: もう一度購読する前に%s秒待つ必要があります。

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
ja: SMTP パスワードが設定されていますが、認証は不要です。必要であれば SMTP 認証を有効化してください。

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
ja: アップデートしました。隣のガジェットが追加されただけに見えますが、より良いものになっています。

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
ja: 自由にデザインするには CSS の知識が必要です。

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
ja: アップグレードしたら、あなたのDNSをアップデートする必要があります。

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
ja: セットアップは完了です! Gmailで送ることができました。

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
ja: もう少しです。この[link]リンク[/link]をクリックして購入したライセンスをアクティベートしてください。

en: You're import file is not valid.
ja: インポートファイルが正しくありません。

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
ja: お使いのDKIM keyは古いので、Gmailではサポートされません。

en: You've been subscribed!
ja: 既に購読済みです!

en: You've subscribed to: %1$s
ja: あなたは%1$sを購読申込みをしました

en: You've successfully subscribed.
ja: 購読申込みが完了しました。

en: You've unsubscribed!
ja: 購読を中止しました!

en: You've updated to %1$s
ja: あなたは%1$sにアップデートしました

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
ja: Google Campaign では英数字、スペース、ハイフンのみを使用できます。

en: Your Premium licence has expired.
ja: あなたのプレミアム・ライセンスは期限切れです。

en: Your SPF record
ja: SPF レコード

en: Your auto newsletter has been activated.
ja: 自動ニュースレターが有効になりました。

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
ja: 新しいリストが最初の購読者を待っています。

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
ja: 複数ファイルアップローダーについて、お使いのブラウザには大きなファイルについての制限があります。100MB以上のファイルにはブラウザのアップローダーをお使いください。

en: Your company's address
ja: あなたの会社のアドレス

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
ja: 確認用のリンクが期限切れです。もう一度、購読処理を行ってください。

en: Your daily newsletter stats
ja: 日ごとのニュースレター統計

en: Your email could not be saved
ja: メールを保存できませんでした

en: Your email has been saved
ja: メールを保存しました

en: Your email preview has been sent to %1$s
ja: メールのプレヴューは%1$sに送信されました

en: Your form could not be saved.
ja: あなたのフォームは保存できませんでした。

en: Your form has been saved.
ja: あなたのフォームは保存されました。

en: Your latest newsletter is being sent.
ja: 最新のニュースレターを送信しています。

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
ja: あなたのライセンスではこれ以上のドメインを許可されません。[link]アカウント管理[/link]からアップグレードしてください。

en: Your lists
ja: あなたのリスト

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
ja: お使いのローカルホストはメールサーバを持ってないかもしれません。確認のために、ログアウトして、ログインページの「パスワードをお忘れですか?」リンクをクリックしてください。WordPressからパスワードリセットのメールが届きますか?

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
ja: まだサイトが完成していない場合、このプレミアムプラグインを使用するとメールアドレス取得用のフォームのついた近日公開ページを配置できます。

en: Your own website
ja: あなた自身のウェブサイト

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
ja: 指定された条件の購読者は見つかりません。フィルターを変更してください。

en: Your request has failed
ja: リクエストは失敗しました

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
ja: 送信設定 ([settings]) では[number]人の購読者へのタイムリーな送信は難しく遅配が予想されます。詳細については[link]こちら[/link]を参照してください。

en: Your server apparently refuses to send more emails.
ja: お使いのサーバは、これ以上のメールを送ることを明らかに拒否しています。

en: Your server cannot run MailPoet.
ja: サーバの設定により、MailPoetを起動できません。

en: Your server doesn't support remote exchanges.
ja: お使いのサーバはリモートファイルの使用をサポートしていません。

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
ja: お使いのサーバーで、必要とされるPHP関数のいくつかが不足しています：%1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
ja: サーバの設定のために、MailPoetのインストールを完了できません。

en: Your settings are saved.
ja: 設定は保存されました。

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
ja: 購読者は少なくても2つの選択肢が必要です

en: Your version of PHP is outdated. If you don't upgrade soon, new versions of MailPoet won't work.
ja: PHP のバージョンが古いです。アップグレードをしないと MailPoet の新バージョンが動作しません。

en: Your vote could not be recorded.
ja: 投票は受け付けられませんでした。

en: Your vote has been recorded.
ja: 投票は受け付けられました。

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
ja: あなたのホストには制限があります。安全のために、1時間に70通のメールをお勧めします。[link]もっと探す[/link]。

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
ja: Web サイトにライセンスがありません。「[link]アカウントマネージャー[/link]」にログインし、サイトのライセンスを追加してください。

en: You’re using an old version of MailPoet. This version does not get improvements any longer. [link]It’s easy to switch to the new MailPoet.[/link]
ja: MailPoetの古いバージョンを使用しています。 このバージョンではこれ以上の改善はありません。 [link]新しいMailPoetに簡単に切り替えることができます。[/link]

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
ja: はい、動きます。月にでもメールを送り始められます。

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
ja: 登録を完了しました。後ほどメールをお届けします。

en: [link]Dismiss[/link] this notice.
ja: この注意を[link]消去する[/link]。

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
ja: 改善するには[link]こちら[/link]を参照してください。

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
ja: 独自テーマを作る[link]ガイド[/link]

en: [link]Install MailPoet 3[/link] to claim your discount.
ja: 割引を請求するために[link]MailPoet 3をインストール[/link]してください。

en: [link]Read how to update your version of PHP.[/link]
ja: [link]PHP のバージョンアップ方法を読む。[/link]

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
ja: 詳しくは[link]support.mailpoet.com[/link]へ.

en: [link]Read the FAQ on MailPoet version 2[/link] (your version)
ja: [link]MailPoetバージョン2に関するFAQを読む[/link]（あなたのバージョン）

en: [link]Show more details.[/link]
ja: [link]詳細を表示する。[/link]

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
ja: [link_html]HTML[/link_html]、[link_php]PHP[/link_php]、[link_iframe]iframe[/link_iframe]、[link_shortcode]ショートコード[/link_shortcode] バージョンもあります。

en: [send_method] works with MailPoet
ja: [send_method]はMailPoetで動作します

en: above content
ja: コンテンツの上

en: above text block and image
ja: テキストブロックと画像の上

en: alternate left & right
ja: 左右交互に

en: and the footer?
ja: それから、フッタ?

en: any role
ja: どのロールでも

en: art
ja: アート

en: below content
ja: コンテンツの下

en: bounced
ja: バウンス

en: business
ja: ビジネス

en: center
ja: 中央

en: clicked
ja: クリックされた

en: day(s)
ja: 日

en: day(s) after.
ja: 日後。

en: drop content here
ja: コンテンツをここにドロップ

en: e-commerce
ja: eコマース

en: e.g.:smtp.mydomain.com
ja: 例: smtp.mydomain.com

en: education
ja: 教育

en: emails
ja: メール

en: empty
ja: 空

en: every 10 minutes
ja: 10分ごとに

en: every 15 minutes
ja: 15分ごとに

en: every 2 hours
ja: 2時間ごとに

en: every 2 minutes
ja: 2分ごとに

en: every 30 minutes
ja: 30分ごとに

en: every 5 minutes
ja: 5分ごとに

en: every hour
ja: 1時間ごとに

en: every minute
ja: 1分ごとに

en: excerpt
ja: 抜粋

en: food
ja: フード

en: full post
ja: 投稿全体

en: go back to Step 1
ja: ステップ1に戻る

en: go to page
ja: ページにジャンプ

en: government
ja: 政府

en: has been activated.
ja: が有効になりました。

en: has been de-activated.
ja: が無効になりました。

en: heading 1
ja: 見出し1

en: heading 2
ja: 見出し2

en: heading 3
ja: 見出し3

en: health and sports
ja: 健康とスポーツ

en: hey, click on this text!
ja: ほら、このテキストをクリックして!

en: hour(s)
ja: 時間

en: hour(s) after.
ja: 時間後。

en: if there's new content
ja: もし新しいコンテンツがあれば

en: iframe version
ja: iframeバージョン

en: immediately
ja: 即時

en: immediately.
ja: 即時

en: in any WordPress role
ja: すべての WordPress 権限グループ

en: in text block
ja: テキストブロックの中

en: insurance
ja: 保険

en: left
ja: 左

en: manufacturing
ja: 製造

en: marketing and media
ja: マーケティングとメディア

en: medium
ja: 中

en: monthly every...
ja: 隔月...

en: monthly on the...
ja: 毎月...

en: moved to the trash.
ja: ゴミ箱へ移動。

en: newest
ja: 最新

en: no
ja: いいえ

en: no image
ja: 画像なし

en: non profit
ja: 非営利

en: of
ja: の

en: of %1$s
ja: %1$sの

en: oldest
ja: 最古

en: once a day at...
ja: 1日1回...

en: opened
ja: 開封された

en: or simply [link]go back to design[/link].
ja: あるいは、単純に[link]デザインに戻る[/link]

en: other
ja: その他

en: photography
ja: 写真

en: play with this image
ja: この画像で遊ぶ

en: reCAPTCHA secret key
ja: reCAPTCHA秘密キー

en: reCAPTCHA site key
ja: reCAPTCHAサイトキー

en: real estate
ja: 不動産

en: religious
ja: 宗教

en: right
ja: 右

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
ja: [link]プレミアムライセンス[/link]のついたリンクを見る

en: selected
ja: 選択済み

[ctx: settings tab title]
en: Add-ons
ja: アドオン

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
ja: 高度な設定

[ctx: settings tab title]
en: Basics
ja: 基本設定

[ctx: settings tab title]
en: Forms
ja: フォーム

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
ja: 送信方法...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
ja: サインアップ承認

en: show as list
ja: リストとして表示

en: show message
ja: メッセージの表示

en: small
ja: 小

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
ja: 購読者は、インポートの後、"%1$s"を受け取ります。

en: technology
ja: 技術

en: title only
ja: タイトルのみ

en: total max upload file size : %1$s
ja: アップロードするファイルの合計の最大値: %1$s

en: travel
ja: 旅行

en: undelivered
ja: 配信されていない

en: underline
ja: 下線

en: unopened
ja: 開封されていない

en: unsubscribed
ja: 購読中止した

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
ja: 有効化されませんでした。まず <strong><a href="%s">%s</a></strong> のインストールとアクティベートが必要です。

en: week(s)
ja: 週

en: week(s) after.
ja: 週後。

en: weekly on...
ja: 毎週...

en: which you have pasted
ja: 貼り付けた

en: yes
ja: はい
